MENU

page 0

SOUTH CAROLINA STATE COUNCIL DIRECTORY

 

SOUTH CAROLINA KNIGHTS OF COLUMBUS
STATE COUNCIL

2018 - 19 STATE DIRECTORY
 

THE USE OF THIS DIRECTORY IS RESTRICTED SOLELY
TO THE OFFICIAL BUSINESS OF THE ORDER

CLICK BELOW TO . . .
  Search for a Name
  Search for an eMail Address
  List All eMail Addresses
 

Send This Directory to Your Smart Phone

  Request A Change to Your Information
  Save this Directory to PDF

 

(CLICK HERE FOR COMPLETE TABLE OF CONTENTS)


   = Last Year's Data page 1

REVISIONS LOG

7/1 calendar Grand Knights Organizational Meeting   
7/4 officers Rev. Robert F. Higgins   address
7/4 calendar Formation Degree starting at 10:00AM, and Knighthood degree, starting at 12:30PM   
7/12 officers Michael A. Allen   
7/12 DirectorsNew Gubeli   
7/12 council 8900   
7/12 council 6892   spouse
7/12 council 9672   
7/12 council 13713   
7/13 calendar Columbus Hope Foundation Meeting. 10:00AM to 2:15PM. All Council Hope chairman should attend.   
7/13 council 14892   email
7/17 DirectorsNew Mancari   new incumbent
7/20 ceremonials Michael Allen, IPSD   new incumbent
7/29 DirectorsNew Buckley   
7/29 DirectorsNew    
8/1 DirectorsNew Weiss   
8/1 DirectorsNew Rooney   
8/1 DirectorsNew Mancari   
8/3 calendar Formation Degree starting 10:30AM followed by a Knighthood Degree at 12:30PM   
8/19 calendar Knighthood Degree, starting time 12:00 PM Bluffton, SC   
9/2 4former Richard S. Sullivan   address
9/9 DirectorsNew Stanley    
9/9 DirectorsNew Rooney   
9/29 calendar Formation Degree   
10/8 calendar Hispanic Admission Degree   
     

   = Last Year's Data page 2

SOUTH CAROLINA STATE COUNCIL

STATE OFFICERS

2018 - 19

 

STATE DEPUTY

Edward M Griffin  Joyce 
742 Cherry Hills Pl  Rock Hill, SC. 29730 
H-803-325-1497  C-803-322-2977 
   
scstatedeputy@gmail.com   

STATE CHAPLAIN

Rev. Robert F. Higgins   
320 North Pines Rd.  Blythewood, 29016 
H-843-540-7676  C-843-540-7676 
   
rfdh78@hotmail.com   

IMM. PAST STATE DEPUTY

Michael A. Allen  Debbie 
524 Longtown Rd. West  Blythewood, SC 29016 
H-803-397-7803  C-803-397-7803 
   
mallen1072@aol.com   

STATE SECRETARY

Daniel E Barton  N/A 
1610 Alric Court  Charleston, SC 29412 
H-843-367-1871  C-843-344-8177 
   
dbarton4221@gmail.com   

STATE TREASURER

Michael D Radl   
2823 Arrowwood Lane  Rock Hill, SC 29732 
H-803-324-8297  C-803-984-0287 
   
jagermr@comporium.net   

STATE ADVOCATE

Paul V Burchell  Judy 
5045 Knollwood Dr.  Dalzell, SC 29040 
H-803-499-9395  C-803-983-5004 
   
pburchell@sc.rr.com   

STATE WARDEN

Jeffrey Crouch  Rebecca 
6 Leacroft Dr.  Greenville, SC 29615 
H-864-430-0938  C-864-430-0938 
   
Jeffrey.crouch7@gmail.com   

SUPREME - MPC

Tom Ciborski  Noreen 
4656 E. Walkenton Rd.  Myrtle Beach, SC 29579 
H-203-654-6984  C-203-654-6984 
   
Thomas.ciborski@kofc.org   

   = Last Year's Data page 3

SOUTH CAROLINA STATE COUNCIL

CALENDAR OF EVENTS

2018 - 19

 

October 2018  
  Oct 27 Patriotic - Myrtle Beach
November 2018  
  Nov 3 Knighthood degree, starting at 12:00 PM, Irmo, Council 6892 - Irmo - Council 6892
  Nov 10 State Soccer Challenge registration 9 start 930 - St John Neuman School
  Nov 22 - 20 Thanksgiving
  Nov 30 - Dec 2 District Deputy Mid Winter Meeting - Hilton Head, SC
December 2018  
  Dec 25 Nativity of the Lord
January 2019  
  Jan 1 HAPPY NEW YEAR
  Jan 26 Knighthood Degree, starting time 12:00 PM Bluffton, SC - Council District 1
February 2019  
  Feb 1 - 3 GK's Mid Year Meeting, and Charity Ball Banquet - Columbia - Council 6847
  Feb 9 Knighthood - Rock Hill - Council 6756
  Feb 14 valentine's day
  Feb 16 State Free Throw Challenge registration at 9 start at 930 - Cardinal Neuman High School
March 2019  
  Mar 17 St. Patrick's Day
  Mar 29 Founders Day
  Mar 30 Patriotic - St Phillip Neri-Fort Mill
April 2019  
  Apr 18 Holy Thursday
  Apr 19 Good Friday
  Apr 21 Easter
  Apr 26 - 28 State Convention, Tentative date, Location Spartanburg or Greenville
June 2019  
  Jun 28 - Jul 30 State Officers and District Deputies Installation of Officers


   = Last Year's Data page 4

SOUTH CAROLINA STATE COUNCIL
DISTRICT DEPUTIES
2018 - 19

DISTRICT COUNCIL DEPUTY
5026, Beaufort
7289, Hilton Head
10668, Hilton Head
12263, Bluffton
 
Edward Kamenski Carolyn 
9 Penny Creek Dr.  Bluffton, SC 29909 
H-843-705-9922   
   
efkinsc@aol.com 
2207, Sumter
6847, North East Columbia
9672, Camden
13713, Blythewood
 
   
   
   
   
 
5086, Myrtle Beach
7122, N. Myrtle Beach
7531, Conway
14892, Loris
 
V Patrick Eagan  
1040 Chadsey Lk. Dr.  Carolina Shores, NC 29154 
H-919-622-0061  C-919-622-0061 
   
vpeagan@yahoo.com 
3684, Aiken
7062, North Augusta
9161, Barnwell
 
Sherrill E (Ed) Wilcox Karen 
1019 Hampton Ter  North Augusta, SC 29841-3461 
H-(803) 278-4013  C-(803) 221-5934 
   
ed213wilcox@me.com 
6629, Summerville
8502, Walterboro
8900, North Charleston
11910, Summerville
 
Joseph W Friend Laurie 
4775 Apartment Blvd. Apt. H4  North Charleston, SC 29418 
H-843-296-2574   
   
joefriend2018@gmail.com 
6884, Seneca
8295, Anderson
9576, Pickens
 
Donald E Thurlow Jr. Ruth 
117 Wellington Rd.  Easley, SC 29642 
H-864-859-3861  C-864-275-7141 
   
dthurlow9576kofc@aol.com 


   = Last Year's Data page 5

SOUTH CAROLINA STATE COUNCIL
DISTRICT DEPUTIES
2018 - 19

DISTRICT COUNCIL DEPUTY
6891, Orangeburg
11325, Lexington
12554, Columbia
15223, Manning / Santee
 
Jerald J (Jerry) Whitman N/A 
2655 Broughton St.  Orangeburg, SC 29115 
H-803-347-4566  C-803-347-4566 
   
jerryw@sc.rr.com 
1668, Greenville
8182, Mauldin
10819, Simpsonville
13112, Greenville
15960, Newberry, Joanna, Laurens
 
Charles A Bathon  
1023 Cassette Cl.  Greer, SC 29650 
H-574-261-2293  C-574-261-2293 
   
charlesbathon@gmail.com 
704, Charleston
6250, James Island
9475, Mt. Pleasant
12472, Charleston
10334, Charleston
 
   
   
   
   
 
10  6756, Rock Hill
10066, Lancaster
12268, York
15611, Rock Hill
 
Claire (Buck) Buckley, Jr./  
1031 Quail Meadow Rd.  Rock Hill, SC. 29730 
H-803-389-9004  C-803-389-9004 
   
sgtbuc21@outlook.com 
11  3067, Georgetown
8980, Garden City
11028, Pawleys Island
 
Ronald Gilbert  
30 Sweet Water Ct.  Pawley's Island, SC 
H-843-314-3102  C-509-290-2405 
   
colron.gilbert@gmail.com 
12  5194, Florence
8123, Hartsville
8790, Marion/Dillon
10867, Cheraw
 
Frank E. Love  
925 S. Whitehall Cir.  Florence, SC 29501-2866 
H-843-453-6411   
   
felkofc@gmail.com 


   = Last Year's Data page 6

SOUTH CAROLINA STATE COUNCIL
DISTRICT DEPUTIES
2018 - 19

DISTRICT COUNCIL DEPUTY
13  6726, Hanahan-G.C.
6900, The Citadel
11471, Moncks Corner
11991, Goose Creek
 
Patrick A. Davis Peggy 
5820 Murray Dr. Apt H15  Hanahan, SC. 29410-2866 
H-843-830-5939   
   
davispatric@gmail.com 
14  6076, Spartanburg
9184, Taylors
9575, Spartanburg
12274, Greer
12995, Gaffney
15519, Greer
 
Richard J. Himlin N/A 
15 Corbin Ct.4683 Schirra Ct.  Spartanburg, SC 29301 
H-864-706-1726  C-864-313-5066 
   
richard.himlin@yahoo.com 
15  12366, Fort Mill
14475, Lake Wylie
14765, Indian Land
 
James D Walters  
604 Brookhaven Dr.  Fort Mill, SC.29708 
H-814-553-2228  C-803-372-8895 
   
david.walters@arconic.com 
16  724, Columbia
6892, Irmo
7129, Greenwood
16903, Chapin, SC 29036
 
Michael Mancari Connie 
112 Sunset Cv  Batesburg, SC 29006 
H-864-445-0244  C-803-917-6444 
   
mamancari@yahoo.com 


   = Last Year's Data page 7

COUNCIL OFFICERS
(Listed by Council Number)
2018 - 19

 

COUNCIL GRAND KNIGHT FINANCIAL SECRETARY

 

704, CHARLESTON, Dist 9 Paul Setti (Gretchen) Brian G. Borry
Rev. P.N. Lynch..
143 Calhoun St, Charleston, SC. 29401
1st Wednesday 6:30 PM
853 Stiles Drive, Charleston SC 29412
H-843-813-2713 C-843-813-2713
W-843-813-2713
psetti2@gmail.com
4 1/2 John Street, Charleston, SC. 29403
H-843-577-3828 C-843-906-3280
F-877-554-3834. W-843-577-8139
brian.borry@gmail.com
724, COLUMBIA, Dist 16 Donn S. Lupo (Heather) Joseph W. Fixl
Bishop John England
1623 Marion Street, 29201
1st and 3rd Thursdays 7:00PM
2900 Highway 1 South, Elgin, SC 29045
H-803-967-4538 C-803-553-0148
KofC_724@outlook.com
1112 Walden Place Drive, Elgin, SC. 29045-9179
C-803-413-2801
jwfixl@msn.com
1668, GREENVILLE, Dist 8 Patrick Shamroe Mike Cumby
Msgr. Andrew K. Gwynn
762 Mauldin Road,
2nd Thursday 8:00 PM
514 Barn Swallow Dr, Simpsonville SC, 29680
C-864-245-4238
pshamroe@yahoo.com
105 Kettering Ct, Greenville SC, 29607
C-864-417-8973
mike.cumby@michelin.com
2207, SUMTER, Dist 2 Christopher R. Hilditch (Susan) James A. Smith (Kelly)
Bishop Henry P. Northrop
140 Pinnacle Ct, Sumter, SC 29154
2nd Thursday 7:00PM
http://Sumterkofc.org
2757 Powhatan Drive, Sumter
H-803-869-4529 C-803-316-6283
W-803-436-2307
hilditchpi@gmail.com
140 Pinnacle Ct, Sumter, SC. 29154-6192
C-803-840-1121
rat.race.escapee@gmail.com
3067, GEORGETOWN, Dist 11 Brian Clark Colin Peterson (Sandra)
Joseph Miguel Ros, Jr.
317 Broad Street, Georgetown, SC. 29440
2nd Thursday 6:15 pm
331 Francis Parker Rd, Georgetown, SC. 29440
H-843 527 7570
W-843 520 1418
Tmclark35@gmail.com
167 Johnston’s Ln, Georgetown, SC. 29440
H-843-527 3272 C-843 344 9771
Colin8.peterson@gmail.com
3684, AIKEN, Dist 4 Kevin O'Donnell James G. Loftis (Phyllis)
Msgr. George Lewis Smith
1002 Spaulding Drive, Aiken, SC. 29803
2nd & 4th Wednesday 7:30PM
169 Tall John Lane, Aiken, SC. 29805
H-412-537-7242
kod327@msn.com
19 Whitemarsh Drive, Aiken, SC. 29803-7008
H-803-649-5468 C-803-335-8517
jimphilloftis@gforcecable.com
5026, BEAUFORT, Dist 1 Robert Cooler (Malia) James N. Range (Jane)
Michael O'Connor
PO Box 241, Beaufort, SC. 29901
2nd & 4th Thursday St Peter Catholic Church St Francis Room
72 Thomas Sumter, Beaufort, SC. 29907-1908
H-843-379- 0230 C-843-441-2666
Bobandmal13@hargray.com
PO Box 443, St. Helens Island, SC. 29920-0443
H-843-522-3133 C-843-694-4152
jrangeaks@hotmail.com
5086, MYRTLE BEACH, Dist 3 Thomas McElligott (Barbara) Albert J. Cieslak (Catherine)
Fr. Anthony Montisinos
P.O. Box 1257, Myrtle Beach, SC. 29578
1st Monday 7PM
http://KOFC5086.ORG
2348 Seneca Ridge Rd, Myrtle Beach, SC 29579
H-843-742-5524 C-908-418-7948
mactee4444@yahoo.com
532 Benson Drive, Myrtle Beach, SC. 29579
H-843-796-4496 C-843-283-7239
cslaks@aol.com


   = Last Year's Data page 8

COUNCIL OFFICERS
(Listed by Council Number)
2018 - 19

 

COUNCIL GRAND KNIGHT FINANCIAL SECRETARY

 

5194, FLORENCE, Dist 12 Michael R Hill Francois Barcomb Sr. (Mary)
Msgr. Charles D. Wood
P.O. Box 1129, Florence, SC. 29501
2nd Tuesday 7:00PM
Po Box 6002, Florence, SC 29502-6002
H-843-667-9540 C-843-601-0269
MRHILL69@ATT.NET
1238 Strada Amore #2, Florence, SC. 29501
H-8432928986 C-843-601-3405
fbarcomb@sc.rr.com
6076, SPARTANBURG, Dist 14 Paul D. Houle (Shari) Donald Vennergrund (Doris)
Fr. Maurice R. Daly
128 Brian Drive, Spartanburg, SC. 29307
1st & 3rd Thursday 7:00 PM 172 Alabama St
140 Stone Ridge Dr, Chesnee 29323
H-864-680-9251 C-864-680-9250
planecrashguy22@gmail.com
128 Brian Drive, Spartanburg, SC 29307
H-864-579-2482 C-864-497-4208
F-864-579-2482
vennergrund@gmail.com
6250, JAMES ISLAND, Dist 9 Joe Teders Ben Curry (Lynn)
Saint John XXIII
1061 Folly Road, Charleston, SC. 29412
1st & 3rd Thursday 7:30 PM at American Legion Post 147, 968 Folly Rd. 29412
http://KofC6250.ORG
1642 Dexter Lane, Charleston sc 29412
H-843-939-0333 C-843-939-0333
W-8434378152
joe@charlestontridentpartners.com
1025 Riverland Woods Place, Apt 1011, Charleston, SC. 29412
H-843-437-8152 C-(843) 437-8152
FinSec@KofC6250.ORG
6629, SUMMERVILLE, Dist 5 Heinz Regenscheit (Donna) Joseph Magera (Becky)
Msgr. Richard C. Madden
P.O. Box 2747, Summerville, SC. 29484
1st Tuesday (Officers) 2nd Tuesday (General Business)
http://kofc6629.org
201 Essex Dr., Summerville, SC. 29485-5000
H-843-295-0385 C-843-296-0385
hregenscheit@yahoo.com
PO Box 2747, Summerville, SC 29484
H-864-313-9885 C-864-313-9885
jemagera@gmail.com
6726, HANAHAN-G.C., Dist 13 Alan Chambers (JoAnn) James E. Martin (Susan)
Donald J. Godfrey
8501 Vistavia Rd, North Charleston, SC. 29406-9765
2nd Thursday 7:00 PM 4th Thursday 7:00 PM
200 Pine Hall Dr, Goose Creek, SC. 29445-9655
H-843-553-9591 C-843-513-7394
chambad@gmail.com
8501 Vistavia Road, N. Charleston, SC. 29406
H-843-572-0943 C-843-442-9462
pgk6726pfn1900@comcast.net
6756, ROCK HILL, Dist 10 Mark A Mizzer (Catherine) Robert K Martin (Sheila)
K of C Council 6756
1694 Bird St., Rock Hill, SC 29730-3600
2nd Mondays -7:00 PM @ The Oratory - Faber Hall
2259 Ulverston Dr, Rock Hill, SC 29732-8469
C-570-852-9254
mark.mizzer@gmail.com
1928 Greenbriar Ave, Rock Hill, SC. 29730-3306
C-803-448-0405
rksmartin@comporium.net
6847, NORTH EAST COLUMBIA, Dist 2 M. Eric Cannon (Inmaculada) James A. Brown (Maggie)
Msgr. Martin C. Murphy
% Jim Brown 1141 Castle Pinckney Rd, Columbia, SC. 29223-3428
2nd Thursday 7:30PM 4th Thursday 7:30PM
4 Founders Ridge Ct, Columbia, SC. 29229-7641
H-803 479-5905 C-803 479-5905
dgkcannon6847@gmail.com
1141 Castle Pinckney Road, Columbia, SC. 29223-3428
H-803-782-2727 C-803-518-4097
jbrown10@sc.rr.com
6884, SENECA, Dist 6 Robert G. Brohm (Jane) Robert Brosnahan (Frendessa)
Fr. Thomas Tierney
P.O. Box 725, Seneca, SC. 29679
1st Thursday 7:00PM Business
http://www.kofc6884.org
114 Andrea Point, Anderson, SC. 29625
C-864-367-9254
bobbrohm@gmail.com
478 Overlook Dr., Fair Play, SC 29643
H-864-314-7653 C-901-277-6324
fs.kc6884@gmail.com


   = Last Year's Data page 9

COUNCIL OFFICERS
(Listed by Council Number)
2018 - 19

 

COUNCIL GRAND KNIGHT FINANCIAL SECRETARY

 

6891, ORANGEBURG, Dist 7 Andrew Hudak Michael E. Bombard (Dorthy)
Holy Trinity Catholic Church
2202 Riverbank Drive, Orangeburg, SC. 29118-4044
4th Thursday 7:00
,
ahudak@citadel.edu
1687 Park Street, Orangeburg, SC. 29115
C-803-536-1509
mbombard@orbgdpu.com
6892, IRMO, Dist 16 Richard Stachelek (Betsey) Bill Koehler (Lynn)
Father Frederick H. Suggs
120 Marydale Lane, Columbia, SC. 29210
2nd Mondays 6:30 PM
5 Woodfern Ct, Columbia, SC. 29212-2920
H-803-781-7636
sandmansc@att.net
204 Ascot Ridge Rd., Irmo, SC 29063
H-803-740-3271 C-803-917-9284
W-803-743-1826
wkoehler75@gmail.com
6900, THE CITADEL, Dist 13 Giancarlo Parrado Timothy J. Coston (Erin)
The Citadel
171 Moultire Street MSC 58, Charleston, SC. 29409

,
gparrado@citadel.edu
37 Boone Ave, Goose Creek, SC. 29445-6001
C-843-991-9609
Flipsc4@gmail.com
7062, NORTH AUGUSTA, Dist 4 Don Baker (Rony) Michael Hubbard (Debbie)
Fr. Joseph J. Murphy
P.O. BOX 6605, North Augusta, SC. 29861
2nd Thursday 7:30PM
312 Seminole Dr, N. Augusta, SC. 29841
H-8035932763 C-7064143902
d.baker1954@comcast.net
8 Walnut Court, N. Augusta, SC. 29860
H-803-278-1595 C-803-439-0445
mhubbard45@comcast.net
7122, N. MYRTLE BEACH, Dist 3 Francis J. Burke III (Debbie) Joseph Morrone (Joanne)
Our Lady Star of the Sea
1100 8th Avenue North, N. Myrtle Beach SC. 29592
2nd Thursday 6:30PM
43 Highland Forest Circle Unit 8, Shallotte, NC 28470-1917
C-843-516-0707
W-843-516-0707
FBur1111@gmail.com
3816 Cedar Creek Run, Little River, SC. 29566
H-843-399-1605 C-843-421-6250
jmorrone215@aol.com
7129, GREENWOOD, Dist 16 Russell Kapperman Walter S. Lordemann (Darla D. Lordemann)
Fr. John B. Adair
915 Mathis Road, Greenwood, SC. 29649
1st Wednesday - Business 3rd Wednesday - Social
103 Abbington Ln, Greenwood, SC 29649-9500
H-864 223-6455 C-864 341-1752
rkapperman@apogeeehsgroup.com
104 Harvest Lane, Greenwood, SC. 29649
H-864-943-2260 C-864-553-4595
wlordemann@gmail.com
7289, HILTON HEAD, Dist 1 Mack Ellis James Fichtenkort (Paula)
Raymond G. Bennett
24 Pope Avenue, Hilton Head Isln, SC.29928
3rd Monday (Business) 1st Saturday (Social)
42 South Forest Beach Dr, APT 3022, Hilton Head, SC 29928
H-704-593-7208
mackellis@netscape.com
12 Wild Laural Lane, Hilton Head Isln, SC. 29926
H-843-342-3997 C-843-816-5516
jamesfich@roadrunner.com
7531, CONWAY, Dist 3 James F. Hunter James Tomsic (Karin "Teddi")
Charles Andrew Smith
1071 Academy Drive, Conway, SC. 29526
2nd Wednesday 7:00PM
http://kofcknights.org/CouncilSite/officers.asp?CNO=7531
627 Lake Estates Ct., Conway, SC, 29526
H-(843) 347-9897 C-(609) 472-9714
bigjim29@sccoast.net
1021 Wigen Dr, Conway, SC. 29526
H-None C-(203) 895-3330
F-None W-None
jatomsic@sbcglobal.net


   = Last Year's Data page 10

COUNCIL OFFICERS
(Listed by Council Number)
2018 - 19

 

COUNCIL GRAND KNIGHT FINANCIAL SECRETARY

 

8123, HARTSVILLE, Dist 12 Scott Chenard L. Lodge Weber (Daphine)
Fr. Louis R. Williamson
363 North Fifth St., PO Box 1358, Hartsville, SC. 29550
2nd Wednesday 6:00 PM
1808 Golf Course Road, Hartsville, SC. 29550
C-843-861-6050
schenard101@gmail.com
P.O. Box 1358, Hartsville, SC. 29551
H-843-857-0853 C-843-610-5019
F-843-917-4479
lwdw97@aol.com
8182, MAULDIN, Dist 8 John G Robertson James A Donnelly Jr (Barbara)
George L. Gagnon
8 Gillin Drive, Simpsonville, SC. 29662
2nd (Meeting) & 4th Thursday (Social) 7:00PM
1 Stonewater Dr., Simpsonville, SC 29680-7138
H-864-228-2870 C-864-593-5154
W-864-675-5293
jgrobertson58@gmail.com
30 Heritage Point Drive, Simpsonville,SC,29681-3245
H-864-962-8229 C-864-304-1869
W-864-304-1869
strikezne1@gmail.com
8295, ANDERSON, Dist 6 Tom Holahan (Kimberly) David Gorney (Joanne)
Fr. Francis A. Friend
PO Box 996, Anderson, SC. 29622
1st Tuesday 7:00 PM St. Joseph's or St. Mary of the Angels
http://kofcknights.org/CouncilSite/?CNO=8295
1308 Hunters Trail, Anderson, SC. 29625
H-864-224-1412 C-864-314-4444
Thomas.Holahan@gmail.com
229 Deer Run Road, Anderson, SC 29626
C-843-230-5045
davegorney@gmail.com
8502, WALTERBORO, Dist 5 Robert J Clark Mark Heckler (Kathy)
Fr. Brian Martin
925 S. Jefferies Blvd, Walterboro, SC. 29488
2nd Sunday of every month
581 Winter Dr., Cottageville, SC 29435-3772
H-843-835-5360 C-843-560-6595
BCINLOWCOUNTRY@gmail.com
265 Volunteer Lane, Walterboro
H-843-893-3528 C-843-560-0232
mark.heckler@yahoo.com
8790, MARION/DILLON, Dist 12 Jonathan Crouse Manny Alegria (Sally)
Rev. A. A. Plikunas
805 E. Jefferson Street, Dillon, SC. 29536
2nd Tuesday 7:00 PM
106 Oakdale Court, Marion, SC 29571
H-843-423-6569 C-843-409-3970
jecrouse5@gmail.com
347 Harper Road, Marion, SC 29571-6451
H-843-423-6603
vouvoo@aol.com
8900, NORTH CHARLESTON, Dist 5 Fred D. Standrich Michael E. Massey
Fr. Ronald P. Anderson
6650 Dorchester Road, N. Charleston, SC. 29418
2nd Thursday 7:30PM
123 Remington Drive, North Charleston, SC 29418-2732
H-843-818-9777
standrfd@hotmail.com
7673 Chippendale Road, North Charleston, SC. 29420-8853
H-843-552-7066 C-843-670-8911
michael.massey11262@gmail.com
8980, GARDEN CITY, Dist 11 Alan G. Cox (Maureen) Frank P. Lovas (Grayce)
St. Michaels Council 8980
P.O. Box 14710, Surfside Beach, SC. 29587
1st & 3rd Thursday 7:00 PM
812 helms Way, Conway, SC 29526
H-806-756-6300 C-806-756-6300
amcox1969@aol.com
1221 Live Oak Ct, Myrtle Beach, SC 29575-5237
H-843-997-1709 C-843-997-1709
gflovas@yahoo.com
9161, BARNWELL, Dist 4 J Allen Williams (Kathy) Wayman Johnson (Rosa)
Rev. Norman F. Rockwood
110 Madison Street, Barnwell, SC. 29812
1st Tuesday 7:30 PM
PO Box 291, Wagener, SC 29164
H-803-645-1120
jadkwilliams@gmail.com
1422 Sparkleberry Ln, Aiken, SC 29803
H-803-648-4378 C-803-507-0349
waymanrosa@atlanticbb.net


   = Last Year's Data page 11

COUNCIL OFFICERS
(Listed by Council Number)
2018 - 19

 

COUNCIL GRAND KNIGHT FINANCIAL SECRETARY

 

9184, TAYLORS, Dist 14 John Olson Dana McMahan (Lisa McMahan)
Prince of Peace Foothills
1209 Brushy Creek Rd, Taylors, SC. 29687
2nd Thursday 7:00PM (Business) 4th Thursday 7:00PM (Officers)
http://www.kofc9184.org
97 Jamestowne Way Unit 86, Taylors, SC. 29687
H-864-354-5680
gk.kofc9184@gmail.com
143 Brooke Lee Circle, Taylors
C-(864) 593-5728
dana.mcmahan@gmail.com
9475, MT. PLEASANT, Dist 9 Kevin Cunnane (Deanna) Jeff Pulaski (Debbie)
Rev. John L. McLauglin
P.O. Box 1292, Mt. Pleasant, SC. 29465
3rd Tuesday 7:00 PM
3032 River Vista Way, Mount Pleasant SC 29466
H-843-216-5354 C-843-216-5354
W-943-352-7575
kmcunnane@yahoo.com
207 Historic Drive, Mt. Pleasant, SC. 29464
H-843-813-1732 C-843-813-1732
jpulaski255@aol.com
9575, SPARTANBURG, Dist 14 Michael A. Boncoddo (Bridget) Joseph A. Santaniello (Maureen)
Mary Queen of Peace
2575 Reidville Road, Spartanburg, SC. 29301
1st Monday 7PM
509 E Tara Ln, Duncan, SC 29334
H-864-486-0594 C-864-525-0876
bridgetandmike@charter.net
533 Cambridge Drive, Spartanburg, SC. 29301
H-864-949-0720 C-864-764-5608
santanielloj@sccsc.edu
9576, PICKENS, Dist 6 Joe Weidemann (Gloria) Jeff White (Teresa)
Peter T. Villano Sr.
558 Hampton Ave, Pickens, SC. 29671
4th Monday 6:30PM
http://www.kofc9576.org/
226 Woodfield Drive, Easley, SC 29642
C-864-307-9021
osmosisin34@msn.com
312 Ambler School Rd, Marietta, SC 29661
C-864-305-6881
jwhite9576@gmail.com
9672, CAMDEN, Dist 2 Leonard (Mike) Williams (Patricia) Craig Deluhery (Gail)
Fr. Bonaventure Brown
1709 Lyttleton St., Camden, SC. 29020
3rd Tuesday - 7:00PM
151 Ole Still Lane, Elgin, SC. 29045
H-8034385180 C-8033186364
williams460902@att.net
170 Hunting Creek Drive, Lugoff, SC. 29078-9315
H-803-438-5493 C-803-237-1636
W-803-425-2004
cdeluhery@yahoo.com
10066, LANCASTER, Dist 10 Bruce Hutchison (Patti) Sean T Mulcahy (Bridget Mulcahy)
Christ the King
720 W Meetin Street, Lancaster, SC. 29720
1st Tuesday of each Month 7:30 PM to 8:30 PM
757 Ethel Drive, Lancaster, SC. 29720
H-803-577-6473
bruce@hutchison.org
1171 Hilldale Dr., Lancaster, SC 29720-7620
C-910 265 4226
W-803 835 0021
mulcahys@fortmillschools.org
10334, CHARLESTON, Dist 9 Kenneth M. Biser (Judith) Glenn Todd (Dawn)
Rev. John Egan
1695 Wallenberg Blvd., Charleston
2nd & 4th Thurs. 7:00 PM
6313 Wind Swept Ln, Ravenel 29470
H-843-889-3259 C-843-412-0809
babyandjasper@hotmail.com
2354 MacLaura Hall Avenue, Charleston 29414
H-843-225-5184
glennmobile@yahoo.com
10668, HILTON HEAD, Dist 1 John Kelleher (Joyce) George Salemi (Carol)
Thomas D. Reilley, Sr.
8 Ellis Ct, Hilton Head, SC. 29926
1st Monday of the Month 7:00 PM
http://kochhi.org/
2 Field Sparrow Ct, Hilton Head is., SC 29926
C-440-666-8518
J2Kelleher@hotmail.com
8 Ellis Court, Hilton Head Is, SC. 29926
H-843-689-3668 C-843-422-2804
par3hhi@yahoo.com


   = Last Year's Data page 12

COUNCIL OFFICERS
(Listed by Council Number)
2018 - 19

 

COUNCIL GRAND KNIGHT FINANCIAL SECRETARY

 

10819, SIMPSONVILLE, Dist 8 David B. Hoppenworth (Ginny) Michael C. Mills (Beverly)
Rev. Paul D. O'Toole Council 10819
P.O. Box 80775, Simpsonville SC 29680
1st Monday 7:30pm
http://www.kofc10819.org/
27 Charleston Oak Lane, Greenville, SC 29615-5624
C-864-992-6176
davidhoppenworth@gmail.com
43 Lucerne Court, Simpsonville, SC 29680
C-704-740-6007
mikemills@charter.net
10867, CHERAW, Dist 12 Frank Schray (Erestine) Bolko J. Skowron (Maria)
Tri-Cities
602 Market Street, Cheraw, SC. 29520
4th Thursday 7:00PM (Except Nov. & Dec.)
123 Peach Tree Drive, Cheraw, SC. 29520
H-843-537-6325
schray6@aol.com
617 Tec Road, Cheraw, SC. 29520
H-843-287-8836 C-843-287-8836
bjskowron@yahoo.com
11028, PAWLEYS ISLAND, Dist 11 David A Goulet (Sandi) Emile Martineau (Aline)
Precious Blood of CHrist
1633 Waverly Rd, Pawleys Island
First Thursday @ 7:00PM
http://kofc11028.org/website/
820 Preservation Circle, Pawleys Island, SC 29585-8340
H-843-314-0798 C-414-975-8648
dgoulet41@aol.com
14 Berkshire Loop, Pawleys Island
H-843-325-0324 C-(843) 325-5819
emartineau1@sc.rr.com
11325, LEXINGTON, Dist 7 Richard W. Swain (Sharon) Robert J. Peterson (Elizabeth M.)
Corpus Christi
2350 Augusta Hwy, Lexington, SC 29072
3rd Thursday 7:30 PM
320 W Passage, Columbia, LC 29212
H-573-465-2402 C-573-465-2402
RickWSwain@aol.com
225 Welsummer Way, Lexington, SC. 29072
C-(732) 616-5596
RobtJPeterson1@gmail.com
11471, MONCKS CORNER, Dist 13 John Merwin (Kathy) Thomas E Gasparich (Debbie)
Our Lady of the Lakes
,
2nd Tuesday 7:00 PM
131 Charlesfort Way, Moncks Corner, SC 29461
H-714-323-5903 C-714-323-5903
missage8811@yahoo.com
1414 Dennis Blvd, Moncks Corner 29461
H-843-899-3702 C-843-729-2979
W-843-834-8646
dtgasp@homesc.com
11910, SUMMERVILLE, Dist 5 Thomas V. DeMars Jr. (Euhama) Joseph F. Gubeli Jr. (Consuelo)
Rev. David J. Schiller
11001 Dorchester Road, Summerville, SC. 29485
2nd & 3rd Thursday 7:00PM
8745 Herons Walk, N. Charleston, SC. 29420
H-843-767-0889 C-843-437-1021
tvdemars@icloud.com
214 Basswood Ave., Summerville, SC. 29483-4450
H-843-871-2158 C-843-209-6716
fs11910@knology.net
11991, GOOSE CREEK, Dist 13 Francis P. Strunk (Carol) Stanley M Kozakiewicz (Angeline)
Immaculate Conception
510 St. James Ave, Goose Creek, SC. 29445
1st & 4rd Thursday
102 Cypress Dr, Goose Creek, SC. 29445
H-843-797-8268
frankifox@bellsouth.net
114 Crystal Street, Goose Creek, SC 20445
H-843-572-2645
skozak1946@comcast.net
12263, BLUFFTON, Dist 1 Filbert Pescarino (Nancy) John L. Klinger (Dorthy)
Cardinal Bernardin
33 White Circle, Bluffton, SC. 29910
2nd Tuesday 7:30 PM 4th Tuesday 6:00 PM
28 Nightingale Ln, Bluffton, SC. 29909
H-843-705-4925 C-843-290-8860
2peskys@hargray.com
33 White Oaks Circle, Bluffton, SC. 29910-5710
H-843-757-7454
klinger@hargray.com


   = Last Year's Data page 13

COUNCIL OFFICERS
(Listed by Council Number)
2018 - 19

 

COUNCIL GRAND KNIGHT FINANCIAL SECRETARY

 

12268, YORK, Dist 10 Mark E Patrick Greg Corso
Divine Savior
,
4th Sunday 9am
445 Pendergrass Rd, York, SC 29745--9005
H-803-627-2350
patric79@comporium.net
909 loganberry LN, York SC 29745-7680
C-803-627-2425
W-803-684-5066
gregory.corso@meritor.com
12274, GREER, Dist 14 Christopher M. Firth John M. Heberger (Beatrice)
Blessed Trinity
901 River Road, Greer, SC. 29651
2nd Tuesday of month
http://koc12274.com
315 Bass Cove Drive, Taylors, SC 29687-6959
H-864-895-3311 C-786-286-7467
joe7friday@aol.com
938 River Road, Greer, SC. 29651-5787
H-864-879-2990
heberger1944@aol.com
12366, FORT MILL, Dist 15 Richard Gagnon (Martha) Lou Iliano (Debra)
Bishop Dennis J. O'Connell
292 Munn Road, Fort Mill, SC. 29715
1st Monday 7:00 PM
http://kofc12366.org
318 South Downs Way, Fort Mill, SC 29708
H-803-984-6224
rgagnon@comporium.net
434 Beacon Knoll Lane, Fort Mill, SC 29708
H-8035470742 C-803 448-5224
ipi@comporium.net
12472, CHARLESTON, Dist 9 Robert M Wilcox Peter Schilling
Fr. John J. McCarthy
7 St. Teresa Dr, Charleston, SC. 29407-7708
1st Tuesday 7:00PM
938 Dill Ave, Charleston SC 29412-4017
H-843-412-8200
rmwilcox1972@gmail.com
23 Huguenot Ave, Charleston, SC. 29407-7708
H-843-556-7479 C-843-276-7840
W-843-746-8477
peter.schilling@ingevity.com
12554, COLUMBIA, Dist 7 Robert Startz Daniel F. Wagner (Carolyn)
St. Joseph
3512 Devine Street, Columbia, SC 29205
1st Thursday 6:30 PM
http://kofc12554.org
1001 True St Apt 603, Columbia SC 29209
H-701-588-4321 C-701-799-4322
robertstartz@gmail.com
320 Fallen Oak, Columbis, SC. 29229
H-803-788-7492 C-803-553-2700
F-866-365-5307
wagner.12@osu.edu
12995, GAFFNEY, Dist 14 Mark E Wright (Cristina) Ed Gallagher
Vincent Caggiano Sr.
5774 Cannons Campground Rd, Cowpens, SC 29330
1st Tuesday 7:00PM
5774 Cannons Campground, Cowpens, SC 29330
C-(864)310-8969
me32171@bellsouth.net
1596 Love Springs Rd, Gaffney, SC 29341
C-864-490-2107
13112, GREENVILLE, Dist 8 Paluszak John S (Emily Paluszak) Joseph (Greg) Moody (Mary-Michelle)
Msgr. Baum Council
St. Mary's Parish Activity Center, SC
2nd Tuesday 7:00 PM
321 Windsong Dr, Greenville SC 29615
H-864-497-4804 C-864-497-4804
864-208-1221 W-864-596-1590
jpaluszak@bellsouth.net
5 Dewberry Lane, Greenville
H-864-281-1373 C-864-414-4239
W-864-286-7806
gmoody@truno.com
13713, BLYTHEWOOD, Dist 2 Robert Wagner (Marian) James Clements (Christine)
Transfiguration
306 N. Pines Road, Blythewood, SC. 29016
1st Wednesday @ 7:00 3rd Wednesday @ 6:30 social
http://kofc13713.org
617 Cartgate Cir, Blythewood, SC. 29016
H-803-691-1864 C-803-629-2978
RSWAG1971@GMAIL.COM
53 Northlake Road, Columbia, SC. 29223
H-803-419-8577 C-803-238-6230
F-720-444-8398 W-720-444-8398
clem6601@bellsouth.net


   = Last Year's Data page 14

COUNCIL OFFICERS
(Listed by Council Number)
2018 - 19

 

COUNCIL GRAND KNIGHT FINANCIAL SECRETARY

 

14475, LAKE WYLIE, Dist 15 Thomas Shaffer (Claire) Jerry Epping (Joan)
All Saints Council
530 Highway 274, Lake Wylie, SC 29710
2nd Tuesday 6:00 PM
http://www.allsaintskofc14475.org
806 Land Grant Court, York, SC 29745
C-803-280-7366
shaffer.tom@gmail.com
29 Cove Road, Lake Wylie, SC. 29710
H-803-831-8060 C-704-301-4732
jnepping@bellsouth.net
14765, INDIAN LAND, Dist 15 Anthony Bilello (Dee) David Mancina (Jo Ann)
Our Lady of Grace
9000 Badlands Ct, 29707
1st Tuesday 7:00PM Our Lady of Grace Parrish
23124 Whimbrel Circle, Fort Mill, SC 29707
H-609-203-0688
tonybil49@gmail.com
9000 Badlands Ct, Indian Land, SC. 29707
H-803-900-8456 C-803-415-7960
dman9000@comporium.net
14892, LORIS, Dist 3 John Davis (yolanda) Robert Bedard (Sharon)
Fr. William G. Kinney, Jr.
204 Heritage Rpad, Loris, SC. 29569
3Rd Wedinsday 7:00 PM
3101 Gause Rd, Loris, Sc 29569
H-843-365-7039
duquo534@live.com
2007 Venus Ct, Loris SC 29569
H-843-877-9725
15223, MANNING / SANTEE, Dist 7 Dennis Masson (Cathy) Hart J Klee (Helen)
Fr. Scott Buchanan
105 Wateree Drive, Santee, SC 29142
1st Wednesay 7 PM @ hall in Summerton
11 Santee Lake Ct, Elloree, SC 29047-8516
H-803/897/3493 C-484/354/9601
massonsc15@gmail.com
105 Wateree Dr., Santee, SC 29142
H-803-854-4037 C-803-535-6974
hjklee105@gmail.com
15519, GREER, Dist 14 Jim Dyer Richard A. Wickett (Linda)
Saint Rafka Maronhite
1215 S. Hwy 14, Greer, SC. 29650
2nd Monday @ 7:00 pm Officers 2nd Monday @ 6:30 pm
411 Promised Land Dr., Spartanburg, SC 29306
jpdyer13@aol.com
100 Evening View Way, Travelers Rest, SC. 29690-4063
H-864-836-6971
rwickett2@bellsouth.net
15611, ROCK HILL, Dist 10 Rollin J. Hansen James McNeill
St. Martin de Porres
P.O. BOX 12488, Rock Hill, S C. 29731
3rd Saturday 8:30 am
760 Summerwood Drive, Rock Hill,SC 29732
H-704-909-8157 C-704-909-8157
rollin.hansen@gmail.com
733 Knollwood Court, Rock Hill, SC. 29732
H-330-978-1413 C-330-978-1413
mcneill8689@gmail.com
15960, NEWBERRY, JOANNA, LAURENS, Dist 8 Kenneth (Ken) Rysavy Gerald (Jerry) Loignon, Jr.
NJL
1040 W Main St, Laurens, SC 29360
3rd Sunday 6:00 PM
664 Cain Road, Laurens, SC 29360
H-(864) 682-5107 C-(864) 684-4111
krysavy@prtcnet.com
3137 Jalapa Road, Kinards, SC. 29355
H-803-276-6316 C-803-760-2938
gloignon@yahoo.com
16903, CHAPIN, SC 29036, Dist 16 Thomas Hrica Robert Williamson
Our Lady of the Sacred Heart
195 Amicks Ferry Rd., Chapin, SC 29036
3rd Monday of each month St. Andrew Hall
1102 Hulan Lane, West Columbia SC29169
H-803 603 7860
thrica0117@gmail.com
228 Match Point Dr., Chapin, SC 29036
H-803-407-7173
bobandnancew@gmail.com


   = Last Year's Data page 15

COUNCIL OFFICERS
(Listed by District)
2018 - 19

 

COUNCIL GRAND KNIGHT FINANCIAL SECRETARY

 

10668, HILTON HEAD, Dist 1 John Kelleher (Joyce) George Salemi (Carol)
Thomas D. Reilley, Sr.
8 Ellis Ct, Hilton Head, SC. 29926
1st Monday of the Month 7:00 PM

http://kochhi.org/
2 Field Sparrow Ct, Hilton Head is., SC 29926
C-440-666-8518
J2Kelleher@hotmail.com
8 Ellis Court, Hilton Head Is, SC. 29926
H-843-689-3668 C-843-422-2804
par3hhi@yahoo.com
7289, HILTON HEAD, Dist 1 Mack Ellis James Fichtenkort (Paula)
Raymond G. Bennett
24 Pope Avenue, Hilton Head Isln, SC.29928
3rd Monday (Business) 1st Saturday (Social)

42 South Forest Beach Dr, APT 3022, Hilton Head, SC 29928
H-704-593-7208
mackellis@netscape.com
12 Wild Laural Lane, Hilton Head Isln, SC. 29926
H-843-342-3997 C-843-816-5516
jamesfich@roadrunner.com
12263, BLUFFTON, Dist 1 Filbert Pescarino (Nancy) John L. Klinger (Dorthy)
Cardinal Bernardin
33 White Circle, Bluffton, SC. 29910
2nd Tuesday 7:30 PM 4th Tuesday 6:00 PM

28 Nightingale Ln, Bluffton, SC. 29909
H-843-705-4925 C-843-290-8860
2peskys@hargray.com
33 White Oaks Circle, Bluffton, SC. 29910-5710
H-843-757-7454
klinger@hargray.com
5026, BEAUFORT, Dist 1 Robert Cooler (Malia) James N. Range (Jane)
Michael O'Connor
PO Box 241, Beaufort, SC. 29901
2nd & 4th Thursday St Peter Catholic Church St Francis Room

72 Thomas Sumter, Beaufort, SC. 29907-1908
H-843-379- 0230 C-843-441-2666
Bobandmal13@hargray.com
PO Box 443, St. Helens Island, SC. 29920-0443
H-843-522-3133 C-843-694-4152
jrangeaks@hotmail.com
6847, NORTH EAST COLUMBIA, Dist 2 M. Eric Cannon (Inmaculada) James A. Brown (Maggie)
Msgr. Martin C. Murphy
% Jim Brown 1141 Castle Pinckney Rd, Columbia, SC. 29223-3428
2nd Thursday 7:30PM 4th Thursday 7:30PM

4 Founders Ridge Ct, Columbia, SC. 29229-7641
H-803 479-5905 C-803 479-5905
dgkcannon6847@gmail.com
1141 Castle Pinckney Road, Columbia, SC. 29223-3428
H-803-782-2727 C-803-518-4097
jbrown10@sc.rr.com
9672, CAMDEN, Dist 2 Leonard (Mike) Williams (Patricia) Craig Deluhery (Gail)
Fr. Bonaventure Brown
1709 Lyttleton St., Camden, SC. 29020
3rd Tuesday - 7:00PM

151 Ole Still Lane, Elgin, SC. 29045
H-8034385180 C-8033186364
williams460902@att.net
170 Hunting Creek Drive, Lugoff, SC. 29078-9315
H-803-438-5493 C-803-237-1636
W-803-425-2004
cdeluhery@yahoo.com
2207, SUMTER, Dist 2 Christopher R. Hilditch (Susan) James A. Smith (Kelly)
Bishop Henry P. Northrop
140 Pinnacle Ct, Sumter, SC 29154
2nd Thursday 7:00PM

http://Sumterkofc.org
2757 Powhatan Drive, Sumter
H-803-869-4529 C-803-316-6283
W-803-436-2307
hilditchpi@gmail.com
140 Pinnacle Ct, Sumter, SC. 29154-6192
C-803-840-1121
rat.race.escapee@gmail.com
13713, BLYTHEWOOD, Dist 2 Robert Wagner (Marian) James Clements (Christine)
Transfiguration
306 N. Pines Road, Blythewood, SC. 29016
1st Wednesday @ 7:00 3rd Wednesday @ 6:30 social

http://kofc13713.org
617 Cartgate Cir, Blythewood, SC. 29016
H-803-691-1864 C-803-629-2978
RSWAG1971@GMAIL.COM
53 Northlake Road, Columbia, SC. 29223
H-803-419-8577 C-803-238-6230
F-720-444-8398 W-720-444-8398
clem6601@bellsouth.net


   = Last Year's Data page 16

COUNCIL OFFICERS
(Listed by District)
2018 - 19

 

COUNCIL GRAND KNIGHT FINANCIAL SECRETARY

 

14892, LORIS, Dist 3 John Davis (yolanda) Robert Bedard (Sharon)
Fr. William G. Kinney, Jr.
204 Heritage Rpad, Loris, SC. 29569
3Rd Wedinsday 7:00 PM

3101 Gause Rd, Loris, Sc 29569
H-843-365-7039
duquo534@live.com
2007 Venus Ct, Loris SC 29569
H-843-877-9725
7531, CONWAY, Dist 3 James F. Hunter James Tomsic (Karin "Teddi")
Charles Andrew Smith
1071 Academy Drive, Conway, SC. 29526
2nd Wednesday 7:00PM

http://kofcknights.org/CouncilSite/officers.asp?CNO=7531
627 Lake Estates Ct., Conway, SC, 29526
H-(843) 347-9897 C-(609) 472-9714
bigjim29@sccoast.net
1021 Wigen Dr, Conway, SC. 29526
H-None C-(203) 895-3330
F-None W-None
jatomsic@sbcglobal.net
7122, N. MYRTLE BEACH, Dist 3 Francis J. Burke III (Debbie) Joseph Morrone (Joanne)
Our Lady Star of the Sea
1100 8th Avenue North, N. Myrtle Beach SC. 29592
2nd Thursday 6:30PM

43 Highland Forest Circle Unit 8, Shallotte, NC 28470-1917
C-843-516-0707
W-843-516-0707
FBur1111@gmail.com
3816 Cedar Creek Run, Little River, SC. 29566
H-843-399-1605 C-843-421-6250
jmorrone215@aol.com
5086, MYRTLE BEACH, Dist 3 Thomas McElligott (Barbara) Albert J. Cieslak (Catherine)
Fr. Anthony Montisinos
P.O. Box 1257, Myrtle Beach, SC. 29578
1st Monday 7PM

http://KOFC5086.ORG
2348 Seneca Ridge Rd, Myrtle Beach, SC 29579
H-843-742-5524 C-908-418-7948
mactee4444@yahoo.com
532 Benson Drive, Myrtle Beach, SC. 29579
H-843-796-4496 C-843-283-7239
cslaks@aol.com
7062, NORTH AUGUSTA, Dist 4 Don Baker (Rony) Michael Hubbard (Debbie)
Fr. Joseph J. Murphy
P.O. BOX 6605, North Augusta, SC. 29861
2nd Thursday 7:30PM

312 Seminole Dr, N. Augusta, SC. 29841
H-8035932763 C-7064143902
d.baker1954@comcast.net
8 Walnut Court, N. Augusta, SC. 29860
H-803-278-1595 C-803-439-0445
mhubbard45@comcast.net
9161, BARNWELL, Dist 4 J Allen Williams (Kathy) Wayman Johnson (Rosa)
Rev. Norman F. Rockwood
110 Madison Street, Barnwell, SC. 29812
1st Tuesday 7:30 PM

PO Box 291, Wagener, SC 29164
H-803-645-1120
jadkwilliams@gmail.com
1422 Sparkleberry Ln, Aiken, SC 29803
H-803-648-4378 C-803-507-0349
waymanrosa@atlanticbb.net
3684, AIKEN, Dist 4 Kevin O'Donnell James G. Loftis (Phyllis)
Msgr. George Lewis Smith
1002 Spaulding Drive, Aiken, SC. 29803
2nd & 4th Wednesday 7:30PM

169 Tall John Lane, Aiken, SC. 29805
H-412-537-7242
kod327@msn.com
19 Whitemarsh Drive, Aiken, SC. 29803-7008
H-803-649-5468 C-803-335-8517
jimphilloftis@gforcecable.com
11910, SUMMERVILLE, Dist 5 Thomas V. DeMars Jr. (Euhama) Joseph F. Gubeli Jr. (Consuelo)
Rev. David J. Schiller
11001 Dorchester Road, Summerville, SC. 29485
2nd & 3rd Thursday 7:00PM

8745 Herons Walk, N. Charleston, SC. 29420
H-843-767-0889 C-843-437-1021
tvdemars@icloud.com
214 Basswood Ave., Summerville, SC. 29483-4450
H-843-871-2158 C-843-209-6716
fs11910@knology.net


   = Last Year's Data page 17

COUNCIL OFFICERS
(Listed by District)
2018 - 19

 

COUNCIL GRAND KNIGHT FINANCIAL SECRETARY

 

8900, NORTH CHARLESTON, Dist 5 Fred D. Standrich Michael E. Massey
Fr. Ronald P. Anderson
6650 Dorchester Road, N. Charleston, SC. 29418
2nd Thursday 7:30PM

123 Remington Drive, North Charleston, SC 29418-2732
H-843-818-9777
standrfd@hotmail.com
7673 Chippendale Road, North Charleston, SC. 29420-8853
H-843-552-7066 C-843-670-8911
michael.massey11262@gmail.com
6629, SUMMERVILLE, Dist 5 Heinz Regenscheit (Donna) Joseph Magera (Becky)
Msgr. Richard C. Madden
P.O. Box 2747, Summerville, SC. 29484
1st Tuesday (Officers) 2nd Tuesday (General Business)

http://kofc6629.org
201 Essex Dr., Summerville, SC. 29485-5000
H-843-295-0385 C-843-296-0385
hregenscheit@yahoo.com
PO Box 2747, Summerville, SC 29484
H-864-313-9885 C-864-313-9885
jemagera@gmail.com
8502, WALTERBORO, Dist 5 Robert J Clark Mark Heckler (Kathy)
Fr. Brian Martin
925 S. Jefferies Blvd, Walterboro, SC. 29488
2nd Sunday of every month

581 Winter Dr., Cottageville, SC 29435-3772
H-843-835-5360 C-843-560-6595
BCINLOWCOUNTRY@gmail.com
265 Volunteer Lane, Walterboro
H-843-893-3528 C-843-560-0232
mark.heckler@yahoo.com
6884, SENECA, Dist 6 Robert G. Brohm (Jane) Robert Brosnahan (Frendessa)
Fr. Thomas Tierney
P.O. Box 725, Seneca, SC. 29679
1st Thursday 7:00PM Business

http://www.kofc6884.org
114 Andrea Point, Anderson, SC. 29625
C-864-367-9254
bobbrohm@gmail.com
478 Overlook Dr., Fair Play, SC 29643
H-864-314-7653 C-901-277-6324
fs.kc6884@gmail.com
8295, ANDERSON, Dist 6 Tom Holahan (Kimberly) David Gorney (Joanne)
Fr. Francis A. Friend
PO Box 996, Anderson, SC. 29622
1st Tuesday 7:00 PM St. Joseph's or St. Mary of the Angels

http://kofcknights.org/CouncilSite/?CNO=8295
1308 Hunters Trail, Anderson, SC. 29625
H-864-224-1412 C-864-314-4444
Thomas.Holahan@gmail.com
229 Deer Run Road, Anderson, SC 29626
C-843-230-5045
davegorney@gmail.com
9576, PICKENS, Dist 6 Joe Weidemann (Gloria) Jeff White (Teresa)
Peter T. Villano Sr.
558 Hampton Ave, Pickens, SC. 29671
4th Monday 6:30PM

http://www.kofc9576.org/
226 Woodfield Drive, Easley, SC 29642
C-864-307-9021
osmosisin34@msn.com
312 Ambler School Rd, Marietta, SC 29661
C-864-305-6881
jwhite9576@gmail.com
15223, MANNING / SANTEE, Dist 7 Dennis Masson (Cathy) Hart J Klee (Helen)
Fr. Scott Buchanan
105 Wateree Drive, Santee, SC 29142
1st Wednesay 7 PM @ hall in Summerton

11 Santee Lake Ct, Elloree, SC 29047-8516
H-803/897/3493 C-484/354/9601
massonsc15@gmail.com
105 Wateree Dr., Santee, SC 29142
H-803-854-4037 C-803-535-6974
hjklee105@gmail.com
11325, LEXINGTON, Dist 7 Richard W. Swain (Sharon) Robert J. Peterson (Elizabeth M.)
Corpus Christi
2350 Augusta Hwy, Lexington, SC 29072
3rd Thursday 7:30 PM

320 W Passage, Columbia, LC 29212
H-573-465-2402 C-573-465-2402
RickWSwain@aol.com
225 Welsummer Way, Lexington, SC. 29072
C-(732) 616-5596
RobtJPeterson1@gmail.com


   = Last Year's Data page 18

COUNCIL OFFICERS
(Listed by District)
2018 - 19

 

COUNCIL GRAND KNIGHT FINANCIAL SECRETARY

 

6891, ORANGEBURG, Dist 7 Andrew Hudak Michael E. Bombard (Dorthy)
Holy Trinity Catholic Church
2202 Riverbank Drive, Orangeburg, SC. 29118-4044
4th Thursday 7:00

,
ahudak@citadel.edu
1687 Park Street, Orangeburg, SC. 29115
C-803-536-1509
mbombard@orbgdpu.com
12554, COLUMBIA, Dist 7 Robert Startz Daniel F. Wagner (Carolyn)
St. Joseph
3512 Devine Street, Columbia, SC 29205
1st Thursday 6:30 PM

http://kofc12554.org
1001 True St Apt 603, Columbia SC 29209
H-701-588-4321 C-701-799-4322
robertstartz@gmail.com
320 Fallen Oak, Columbis, SC. 29229
H-803-788-7492 C-803-553-2700
F-866-365-5307
wagner.12@osu.edu
1668, GREENVILLE, Dist 8 Patrick Shamroe Mike Cumby
Msgr. Andrew K. Gwynn
762 Mauldin Road,
2nd Thursday 8:00 PM

514 Barn Swallow Dr, Simpsonville SC, 29680
C-864-245-4238
pshamroe@yahoo.com
105 Kettering Ct, Greenville SC, 29607
C-864-417-8973
mike.cumby@michelin.com
8182, MAULDIN, Dist 8 John G Robertson James A Donnelly Jr (Barbara)
George L. Gagnon
8 Gillin Drive, Simpsonville, SC. 29662
2nd (Meeting) & 4th Thursday (Social) 7:00PM

1 Stonewater Dr., Simpsonville, SC 29680-7138
H-864-228-2870 C-864-593-5154
W-864-675-5293
jgrobertson58@gmail.com
30 Heritage Point Drive, Simpsonville,SC,29681-3245
H-864-962-8229 C-864-304-1869
W-864-304-1869
strikezne1@gmail.com
10819, SIMPSONVILLE, Dist 8 David B. Hoppenworth (Ginny) Michael C. Mills (Beverly)
Rev. Paul D. O'Toole Council 10819
P.O. Box 80775, Simpsonville SC 29680
1st Monday 7:30pm

http://www.kofc10819.org/
27 Charleston Oak Lane, Greenville, SC 29615-5624
C-864-992-6176
davidhoppenworth@gmail.com
43 Lucerne Court, Simpsonville, SC 29680
C-704-740-6007
mikemills@charter.net
15960, NEWBERRY, JOANNA, LAURENS, Dist 8 Kenneth (Ken) Rysavy Gerald (Jerry) Loignon, Jr.
NJL
1040 W Main St, Laurens, SC 29360
3rd Sunday 6:00 PM

664 Cain Road, Laurens, SC 29360
H-(864) 682-5107 C-(864) 684-4111
krysavy@prtcnet.com
3137 Jalapa Road, Kinards, SC. 29355
H-803-276-6316 C-803-760-2938
gloignon@yahoo.com
13112, GREENVILLE, Dist 8 Paluszak John S (Emily Paluszak) Joseph (Greg) Moody (Mary-Michelle)
Msgr. Baum Council
St. Mary's Parish Activity Center, SC
2nd Tuesday 7:00 PM

321 Windsong Dr, Greenville SC 29615
H-864-497-4804 C-864-497-4804
864-208-1221 W-864-596-1590
jpaluszak@bellsouth.net
5 Dewberry Lane, Greenville
H-864-281-1373 C-864-414-4239
W-864-286-7806
gmoody@truno.com
10334, CHARLESTON, Dist 9 Kenneth M. Biser (Judith) Glenn Todd (Dawn)
Rev. John Egan
1695 Wallenberg Blvd., Charleston
2nd & 4th Thurs. 7:00 PM

6313 Wind Swept Ln, Ravenel 29470
H-843-889-3259 C-843-412-0809
babyandjasper@hotmail.com
2354 MacLaura Hall Avenue, Charleston 29414
H-843-225-5184
glennmobile@yahoo.com


   = Last Year's Data page 19

COUNCIL OFFICERS
(Listed by District)
2018 - 19

 

COUNCIL GRAND KNIGHT FINANCIAL SECRETARY

 

9475, MT. PLEASANT, Dist 9 Kevin Cunnane (Deanna) Jeff Pulaski (Debbie)
Rev. John L. McLauglin
P.O. Box 1292, Mt. Pleasant, SC. 29465
3rd Tuesday 7:00 PM

3032 River Vista Way, Mount Pleasant SC 29466
H-843-216-5354 C-843-216-5354
W-943-352-7575
kmcunnane@yahoo.com
207 Historic Drive, Mt. Pleasant, SC. 29464
H-843-813-1732 C-843-813-1732
jpulaski255@aol.com
12472, CHARLESTON, Dist 9 Robert M Wilcox Peter Schilling
Fr. John J. McCarthy
7 St. Teresa Dr, Charleston, SC. 29407-7708
1st Tuesday 7:00PM

938 Dill Ave, Charleston SC 29412-4017
H-843-412-8200
rmwilcox1972@gmail.com
23 Huguenot Ave, Charleston, SC. 29407-7708
H-843-556-7479 C-843-276-7840
W-843-746-8477
peter.schilling@ingevity.com
6250, JAMES ISLAND, Dist 9 Joe Teders Ben Curry (Lynn)
Saint John XXIII
1061 Folly Road, Charleston, SC. 29412
1st & 3rd Thursday 7:30 PM at American Legion Post 147, 968 Folly Rd. 29412

http://KofC6250.ORG
1642 Dexter Lane, Charleston sc 29412
H-843-939-0333 C-843-939-0333
W-8434378152
joe@charlestontridentpartners.com
1025 Riverland Woods Place, Apt 1011, Charleston, SC. 29412
H-843-437-8152 C-(843) 437-8152
FinSec@KofC6250.ORG
704, CHARLESTON, Dist 9 Paul Setti (Gretchen) Brian G. Borry
Rev. P.N. Lynch..
143 Calhoun St, Charleston, SC. 29401
1st Wednesday 6:30 PM

853 Stiles Drive, Charleston SC 29412
H-843-813-2713 C-843-813-2713
W-843-813-2713
psetti2@gmail.com
4 1/2 John Street, Charleston, SC. 29403
H-843-577-3828 C-843-906-3280
F-877-554-3834. W-843-577-8139
brian.borry@gmail.com
6756, ROCK HILL, Dist 10 Mark A Mizzer (Catherine) Robert K Martin (Sheila)
K of C Council 6756
1694 Bird St., Rock Hill, SC 29730-3600
2nd Mondays -7:00 PM @ The Oratory - Faber Hall

2259 Ulverston Dr, Rock Hill, SC 29732-8469
C-570-852-9254
mark.mizzer@gmail.com
1928 Greenbriar Ave, Rock Hill, SC. 29730-3306
C-803-448-0405
rksmartin@comporium.net
15611, ROCK HILL, Dist 10 Rollin J. Hansen James McNeill
St. Martin de Porres
P.O. BOX 12488, Rock Hill, S C. 29731
3rd Saturday 8:30 am

760 Summerwood Drive, Rock Hill,SC 29732
H-704-909-8157 C-704-909-8157
rollin.hansen@gmail.com
733 Knollwood Court, Rock Hill, SC. 29732
H-330-978-1413 C-330-978-1413
mcneill8689@gmail.com
12268, YORK, Dist 10 Mark E Patrick Greg Corso
Divine Savior
,
4th Sunday 9am

445 Pendergrass Rd, York, SC 29745--9005
H-803-627-2350
patric79@comporium.net
909 loganberry LN, York SC 29745-7680
C-803-627-2425
W-803-684-5066
gregory.corso@meritor.com
10066, LANCASTER, Dist 10 Bruce Hutchison (Patti) Sean T Mulcahy (Bridget Mulcahy)
Christ the King
720 W Meetin Street, Lancaster, SC. 29720
1st Tuesday of each Month 7:30 PM to 8:30 PM

757 Ethel Drive, Lancaster, SC. 29720
H-803-577-6473
bruce@hutchison.org
1171 Hilldale Dr., Lancaster, SC 29720-7620
C-910 265 4226
W-803 835 0021
mulcahys@fortmillschools.org


   = Last Year's Data page 20

COUNCIL OFFICERS
(Listed by District)
2018 - 19

 

COUNCIL GRAND KNIGHT FINANCIAL SECRETARY

 

3067, GEORGETOWN, Dist 11 Brian Clark Colin Peterson (Sandra)
Joseph Miguel Ros, Jr.
317 Broad Street, Georgetown, SC. 29440
2nd Thursday 6:15 pm

331 Francis Parker Rd, Georgetown, SC. 29440
H-843 527 7570
W-843 520 1418
Tmclark35@gmail.com
167 Johnston’s Ln, Georgetown, SC. 29440
H-843-527 3272 C-843 344 9771
Colin8.peterson@gmail.com
8980, GARDEN CITY, Dist 11 Alan G. Cox (Maureen) Frank P. Lovas (Grayce)
St. Michaels Council 8980
P.O. Box 14710, Surfside Beach, SC. 29587
1st & 3rd Thursday 7:00 PM

812 helms Way, Conway, SC 29526
H-806-756-6300 C-806-756-6300
amcox1969@aol.com
1221 Live Oak Ct, Myrtle Beach, SC 29575-5237
H-843-997-1709 C-843-997-1709
gflovas@yahoo.com
11028, PAWLEYS ISLAND, Dist 11 David A Goulet (Sandi) Emile Martineau (Aline)
Precious Blood of CHrist
1633 Waverly Rd, Pawleys Island
First Thursday @ 7:00PM

http://kofc11028.org/website/
820 Preservation Circle, Pawleys Island, SC 29585-8340
H-843-314-0798 C-414-975-8648
dgoulet41@aol.com
14 Berkshire Loop, Pawleys Island
H-843-325-0324 C-(843) 325-5819
emartineau1@sc.rr.com
5194, FLORENCE, Dist 12 Michael R Hill Francois Barcomb Sr. (Mary)
Msgr. Charles D. Wood
P.O. Box 1129, Florence, SC. 29501
2nd Tuesday 7:00PM

Po Box 6002, Florence, SC 29502-6002
H-843-667-9540 C-843-601-0269
MRHILL69@ATT.NET
1238 Strada Amore #2, Florence, SC. 29501
H-8432928986 C-843-601-3405
fbarcomb@sc.rr.com
8790, MARION/DILLON, Dist 12 Jonathan Crouse Manny Alegria (Sally)
Rev. A. A. Plikunas
805 E. Jefferson Street, Dillon, SC. 29536
2nd Tuesday 7:00 PM

106 Oakdale Court, Marion, SC 29571
H-843-423-6569 C-843-409-3970
jecrouse5@gmail.com
347 Harper Road, Marion, SC 29571-6451
H-843-423-6603
vouvoo@aol.com
8123, HARTSVILLE, Dist 12 Scott Chenard L. Lodge Weber (Daphine)
Fr. Louis R. Williamson
363 North Fifth St., PO Box 1358, Hartsville, SC. 29550
2nd Wednesday 6:00 PM

1808 Golf Course Road, Hartsville, SC. 29550
C-843-861-6050
schenard101@gmail.com
P.O. Box 1358, Hartsville, SC. 29551
H-843-857-0853 C-843-610-5019
F-843-917-4479
lwdw97@aol.com
10867, CHERAW, Dist 12 Frank Schray (Erestine) Bolko J. Skowron (Maria)
Tri-Cities
602 Market Street, Cheraw, SC. 29520
4th Thursday 7:00PM (Except Nov. & Dec.)

123 Peach Tree Drive, Cheraw, SC. 29520
H-843-537-6325
schray6@aol.com
617 Tec Road, Cheraw, SC. 29520
H-843-287-8836 C-843-287-8836
bjskowron@yahoo.com
6726, HANAHAN-G.C., Dist 13 Alan Chambers (JoAnn) James E. Martin (Susan)
Donald J. Godfrey
8501 Vistavia Rd, North Charleston, SC. 29406-9765
2nd Thursday 7:00 PM 4th Thursday 7:00 PM

200 Pine Hall Dr, Goose Creek, SC. 29445-9655
H-843-553-9591 C-843-513-7394
chambad@gmail.com
8501 Vistavia Road, N. Charleston, SC. 29406
H-843-572-0943 C-843-442-9462
pgk6726pfn1900@comcast.net


   = Last Year's Data page 21

COUNCIL OFFICERS
(Listed by District)
2018 - 19

 

COUNCIL GRAND KNIGHT FINANCIAL SECRETARY

 

11471, MONCKS CORNER, Dist 13 John Merwin (Kathy) Thomas E Gasparich (Debbie)
Our Lady of the Lakes
,
2nd Tuesday 7:00 PM

131 Charlesfort Way, Moncks Corner, SC 29461
H-714-323-5903 C-714-323-5903
missage8811@yahoo.com
1414 Dennis Blvd, Moncks Corner 29461
H-843-899-3702 C-843-729-2979
W-843-834-8646
dtgasp@homesc.com
6900, THE CITADEL, Dist 13 Giancarlo Parrado Timothy J. Coston (Erin)
The Citadel
171 Moultire Street MSC 58, Charleston, SC. 29409

,
gparrado@citadel.edu
37 Boone Ave, Goose Creek, SC. 29445-6001
C-843-991-9609
Flipsc4@gmail.com
11991, GOOSE CREEK, Dist 13 Francis P. Strunk (Carol) Stanley M Kozakiewicz (Angeline)
Immaculate Conception
510 St. James Ave, Goose Creek, SC. 29445
1st & 4rd Thursday

102 Cypress Dr, Goose Creek, SC. 29445
H-843-797-8268
frankifox@bellsouth.net
114 Crystal Street, Goose Creek, SC 20445
H-843-572-2645
skozak1946@comcast.net
9575, SPARTANBURG, Dist 14 Michael A. Boncoddo (Bridget) Joseph A. Santaniello (Maureen)
Mary Queen of Peace
2575 Reidville Road, Spartanburg, SC. 29301
1st Monday 7PM

509 E Tara Ln, Duncan, SC 29334
H-864-486-0594 C-864-525-0876
bridgetandmike@charter.net
533 Cambridge Drive, Spartanburg, SC. 29301
H-864-949-0720 C-864-764-5608
santanielloj@sccsc.edu
9184, TAYLORS, Dist 14 John Olson Dana McMahan (Lisa McMahan)
Prince of Peace Foothills
1209 Brushy Creek Rd, Taylors, SC. 29687
2nd Thursday 7:00PM (Business) 4th Thursday 7:00PM (Officers)

http://www.kofc9184.org
97 Jamestowne Way Unit 86, Taylors, SC. 29687
H-864-354-5680
gk.kofc9184@gmail.com
143 Brooke Lee Circle, Taylors
C-(864) 593-5728
dana.mcmahan@gmail.com
6076, SPARTANBURG, Dist 14 Paul D. Houle (Shari) Donald Vennergrund (Doris)
Fr. Maurice R. Daly
128 Brian Drive, Spartanburg, SC. 29307
1st & 3rd Thursday 7:00 PM 172 Alabama St

140 Stone Ridge Dr, Chesnee 29323
H-864-680-9251 C-864-680-9250
planecrashguy22@gmail.com
128 Brian Drive, Spartanburg, SC 29307
H-864-579-2482 C-864-497-4208
F-864-579-2482
vennergrund@gmail.com
12274, GREER, Dist 14 Christopher M. Firth John M. Heberger (Beatrice)
Blessed Trinity
901 River Road, Greer, SC. 29651
2nd Tuesday of month

http://koc12274.com
315 Bass Cove Drive, Taylors, SC 29687-6959
H-864-895-3311 C-786-286-7467
joe7friday@aol.com
938 River Road, Greer, SC. 29651-5787
H-864-879-2990
heberger1944@aol.com
12995, GAFFNEY, Dist 14 Mark E Wright (Cristina) Ed Gallagher
Vincent Caggiano Sr.
5774 Cannons Campground Rd, Cowpens, SC 29330
1st Tuesday 7:00PM

5774 Cannons Campground, Cowpens, SC 29330
C-(864)310-8969
me32171@bellsouth.net
1596 Love Springs Rd, Gaffney, SC 29341
C-864-490-2107


   = Last Year's Data page 22

COUNCIL OFFICERS
(Listed by District)
2018 - 19

 

COUNCIL GRAND KNIGHT FINANCIAL SECRETARY

 

15519, GREER, Dist 14 Jim Dyer Richard A. Wickett (Linda)
Saint Rafka Maronhite
1215 S. Hwy 14, Greer, SC. 29650
2nd Monday @ 7:00 pm Officers 2nd Monday @ 6:30 pm

411 Promised Land Dr., Spartanburg, SC 29306
jpdyer13@aol.com
100 Evening View Way, Travelers Rest, SC. 29690-4063
H-864-836-6971
rwickett2@bellsouth.net
12366, FORT MILL, Dist 15 Richard Gagnon (Martha) Lou Iliano (Debra)
Bishop Dennis J. O'Connell
292 Munn Road, Fort Mill, SC. 29715
1st Monday 7:00 PM

http://kofc12366.org
318 South Downs Way, Fort Mill, SC 29708
H-803-984-6224
rgagnon@comporium.net
434 Beacon Knoll Lane, Fort Mill, SC 29708
H-8035470742 C-803 448-5224
ipi@comporium.net
14475, LAKE WYLIE, Dist 15 Thomas Shaffer (Claire) Jerry Epping (Joan)
All Saints Council
530 Highway 274, Lake Wylie, SC 29710
2nd Tuesday 6:00 PM

http://www.allsaintskofc14475.org
806 Land Grant Court, York, SC 29745
C-803-280-7366
shaffer.tom@gmail.com
29 Cove Road, Lake Wylie, SC. 29710
H-803-831-8060 C-704-301-4732
jnepping@bellsouth.net
14765, INDIAN LAND, Dist 15 Anthony Bilello (Dee) David Mancina (Jo Ann)
Our Lady of Grace
9000 Badlands Ct, 29707
1st Tuesday 7:00PM Our Lady of Grace Parrish

23124 Whimbrel Circle, Fort Mill, SC 29707
H-609-203-0688
tonybil49@gmail.com
9000 Badlands Ct, Indian Land, SC. 29707
H-803-900-8456 C-803-415-7960
dman9000@comporium.net
16903, CHAPIN, SC 29036, Dist 16 Thomas Hrica Robert Williamson
Our Lady of the Sacred Heart
195 Amicks Ferry Rd., Chapin, SC 29036
3rd Monday of each month St. Andrew Hall

1102 Hulan Lane, West Columbia SC29169
H-803 603 7860
thrica0117@gmail.com
228 Match Point Dr., Chapin, SC 29036
H-803-407-7173
bobandnancew@gmail.com
6892, IRMO, Dist 16 Richard Stachelek (Betsey) Bill Koehler (Lynn)
Father Frederick H. Suggs
120 Marydale Lane, Columbia, SC. 29210
2nd Mondays 6:30 PM

5 Woodfern Ct, Columbia, SC. 29212-2920
H-803-781-7636
sandmansc@att.net
204 Ascot Ridge Rd., Irmo, SC 29063
H-803-740-3271 C-803-917-9284
W-803-743-1826
wkoehler75@gmail.com
7129, GREENWOOD, Dist 16 Russell Kapperman Walter S. Lordemann (Darla D. Lordemann)
Fr. John B. Adair
915 Mathis Road, Greenwood, SC. 29649
1st Wednesday - Business 3rd Wednesday - Social

103 Abbington Ln, Greenwood, SC 29649-9500
H-864 223-6455 C-864 341-1752
rkapperman@apogeeehsgroup.com
104 Harvest Lane, Greenwood, SC. 29649
H-864-943-2260 C-864-553-4595
wlordemann@gmail.com
724, COLUMBIA, Dist 16 Donn S. Lupo (Heather) Joseph W. Fixl
Bishop John England
1623 Marion Street, 29201
1st and 3rd Thursdays 7:00PM

2900 Highway 1 South, Elgin, SC 29045
H-803-967-4538 C-803-553-0148
KofC_724@outlook.com
1112 Walden Place Drive, Elgin, SC. 29045-9179
C-803-413-2801
jwfixl@msn.com


   = Last Year's Data page 23

SOUTH CAROLINA STATE COUNCIL
COMMITTEE CHAIRMEN
2018 - 19

 

New Page 1

 

CHAPLAIN:

Higgins

Rev

Robert

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

3162657

Council Number:

10668

       
Address:

320 North Pines Rd

Blythewood

29016

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

843-540-7676

B:

E-mail:

rfdh78@hotmail.com

           
       
New Page 1

 

PROGRAM DIRECTOR :

Burchell 

Paul

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

445098

Council Number:

2207

       
Address:

5045 Knollwood Dr.

Dalzell

29040

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

803-499-9395

B:

803-988-5004

E-mail:

pburchell@sc.rr.com 

           
       
New Page 1

 

FAITH DIRECTOR:

Mancari 

Michael

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

4095393

Council Number:

6892

       
Address:

112 Sunset Cv.

Batesburg

29006

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

803-445-0244

B:

803-917-6444

E-mail:

mamancari@yahoo.com 

           
       
New Page 1

 

COMMUNITY  DIRECTOR:

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

0

Council Number:

0

       
Address:

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

B:

E-mail:

           
       
New Page 1

 

LIFE DIRECTOR:

Hooks 

Bill

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

2477002

Council Number:

1668

       
Address:

602 Westbury Way

Simpsonville

29680

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

864-963-8449 

B:

E-mail:

wbhooks.scpro-life@charter.net 

           
       
New Page 1

 

FAMILY  DIRECTOR:

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

0

Council Number:

0

       
Address:

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

B:

E-mail:

           
       
New Page 1

 

AWARDS / REPORTS FORMS DIRECTOR:

Crouch

Jeffrey

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

361525

Council Number:

1668

       
Address:

6 Leacroft Dr.

Greenville

29615

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

864-430-0938

B:

8644300938

E-mail:

jeffrey.crouch7@gmail.com

           
       
New Page 1

 

STATE CONVENTION DIRECTOR:

Stanley 

Ron

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

3700420

Council Number:

9575

       
Address:

109 Baltic Ct.

Moore

29369

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

864-415-9417 

B:

E-mail:

scboxmanole@bellsouth.net 

           
       
New Page 1

 

HISPANIC COUNCIL GROWTH COORDINATOR:

Radl

Michael

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

285790

Council Number:

6756

       
Address:

2823 Arrowwood Lane

Rock Hill

29732

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

803-324-8297

B:

803-984-0287

E-mail:

jagermr@comporium.net

           
       
New Page 1

 

MEMBERSHIP DIRECTOR:

Rooney

Robert

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

1338159

Council Number:

5086

       
Address:

5169 Casentino Ct.

Myrtle Beach

29579

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

516-456-5738

B:

E-mail:

rjrooney99@gmail.com

           
       
New Page 1

 

CAMPAIGN FOR PEOPLE WITH INTELLECTUAL DISABILITIES CHAIRMAN:

Gubeli

Joseph

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

3032988

Council Number:

11910

       
Address:

214 Basswood Ave.

Summerville

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

843-871-2158

B:

843-209-6716

E-mail:

president@columbushope.org

           
       
New Page 1

 

SILVER ROSE CHAIRMAN:

Mancari

Michael

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

4095393

Council Number:

6892

       
Address:

112 Sunset Cv.

Batesbug

29006

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

803-917-6444

B:

E-mail:

mamancari@yahoo.com

           
       
New Page 1

 

DISASTER RESPONSE COORDINATOR:

Allen

IPSD

Michael

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

2304557

Council Number:

13713

       
Address:

524 Longtown West

Blythewood

29016

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

803-397-7803 

B:

E-mail:

ceremonialssc@gmail.com 

           
       
New Page 1

 

INFORMATION TECHNOLOGY:

Thoennes

Clem

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

3280567

Council Number:

11018

       
Address:

126 Black Duck Rd

Pawleys Island

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

843-237-1180

B:

843-995-3289

E-mail:

clempawleys@gmail.com

           
       
New Page 1

 

SERVICE PROGRAM AWARDS:

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

0

Council Number:

0

       
Address:

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

B:

E-mail:

           
       
New Page 1

 

ULTRASOUND INITIATIVE:

Ireland

Raymond

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

3395520

Council Number:

1668

       
Address:

132 Brookbend R.

Mauldin

29662

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

864-329-0044

B:

E-mail:

rayi.scstateusi@gmail.com

           
       
New Page 1

 

SC STATE CONFERENCE:

Gabriel 

Richard

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

30067040

Council Number:

11991

       
Address:

755 Hamlet Cir.

Goose Creek

29445

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

843-797-6804 

B:

E-mail:

r_gabriel@bellsouth.net 

           
       
New Page 1

 

SPIRITUAL DIRECTOR:

Cox

Rev. Mr. Robert

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

3763907

Council Number:

5194

       
Address:

1323 Carbilo Dr.

Florence

29508

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

843-661-6057

B:

E-mail:

rlkscox@aol.com

           
       
New Page 1

 

FAITH IN ACTION:

St. Clair

Jim

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

3080315

Council Number:

2207

       
Address:

4261 Rembert Church Rd.

Dalzell

29040

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

803-968-5884

B:

E-mail:

stclair33@bellsouth.net

           
       
New Page 1

 

STATE TRAINER:

Simpson

Theron

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

4264994

Council Number:

12366

       
Address:

971 Wessington Manor Ln.

Fort Mill

29715

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

803-547-1941

B:

803-372-8895

E-mail:

ts41@excell.net

           
       
New Page 1

 

YOUTH  DIRECTOR:

Weiss

Bill

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

3422950

Council Number:

9575

       
Address:

104 Allsbrook Pl

Moore

29369

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

864-574-7889

B:

E-mail:

wweiss104@aol.com

           
       
New Page 1

 

MEMBERSHIP RETENTION CHAIRMAN :

Balotti 

Joe

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

3955803

Council Number:

5194

       
Address:

700 Lancelot Dr.

Florence

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

843-679-0967 

B:

843-229-2071

E-mail:

jabalotti@gmail.com 

           
       
New Page 1

 

NEW COUNCIL - DEVELOPMENT  CHAIRMAN:

Gabriel 

Richard

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

30796250

Council Number:

11991

       
Address:

755 Hamlet Cir.

Goose Creek

29445

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

843-797-6804 

B:

E-mail:

r_gabriel@bellsouth.net 

           
       
New Page 1

 

ONLINE MEMBERSHIP CHAIRMAN:

Kingren

Keith

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

3744583

Council Number:

1668

       
Address:

2704 E. George Rd.

Simpsonville

29681

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

864-962-5295

B:

E-mail:

k1home@aol.com

           
       
New Page 1

 

CEREMONIALS DIRECTOR:

Allen

Michael

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

278559

Council Number:

13713

       
Address:

524 Longtown Wes

Blythewood

29016

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

803-397-7803

B:

E-mail:

ceremonialssc@gmail.com

           
       
New Page 1

 

INSURANCE PROMOTION CHAIRMAN:

Boni

Robert

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

3079625

Council Number:

11991

       
Address:

121 Dover Court

Goose Creek

29445

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

843-824-5632

B:

E-mail:

robert.boni@kofc.org

           
       
New Page 1

 

ROUND TABLE  CHAIRMAN:

Gabriel 

Richard

E

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

30067040

Council Number:

11991

       
Address:

755 Hamlet Cir.

Goose Creek

29445

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

843-797-6804 

B:

E-mail:

r_gabriel@bellsouth.net 

           
       
New Page 1

 

VOCATION CHAIRMAN:

Weiskircher

James

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

4203514

Council Number:

9575

       
Address:

745 G;emrodge Rd.

Spartanburg

29301

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

864-706-0768

B:

E-mail:

weiskircher1@charter.net

           
       
New Page 1

 

PUBLIC RELATIONS CHAIRMAN:

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

0

Council Number:

0

       
Address:

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

B:

E-mail:

           
       
New Page 1

 

SPECIAL OLYMPICS  CHAIRMAN:

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

0

Council Number:

0

       
Address:

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

B:

E-mail:

           
       
New Page 1

 

ATHLETIC EVENTS CHAIRMAN:

Weiss

Bill

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

3422950

Council Number:

9575

       
Address:

104 Allsbrook Pl

Moore

29369

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

864-574-7889

B:

E-mail:

wweiss104@aol.com

           
       
New Page 1

 

FREE THROW  CHAIRMAN:

Weiss

Bill

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

3422950

Council Number:

9575

       
Address:

104 Allsbrook Pl

Moore

29369

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

864-574-7889

B:

E-mail:

wweiss104@aol.com

           
       
New Page 1

 

SOCCER CHALLENGE CHAIRMAN:

Weiss

Bill

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

3422950

Council Number:

9575

       
Address:

104 Allsbrook Pl

Moore

29369

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

864-574-7889

B:

E-mail:

wweiss104@aol.com

           
       
New Page 1

 

STATE SQUIRES CHAIRMAN:

Koehler, PSD, FDM 

Richard

E

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

1343785

Council Number:

11991

       
Address:

101 Guildford Dr.

Goose Creek

29445

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

843-553-2171 

B:

E-mail:

richardk101@att.net 

           
       
New Page 1

 

MARIIAN HOUR CHAIRMAN:

Mancari

Michael

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

4095393

Council Number:

6892

       
Address:

112 Sunset Cv.

Batesburg

2906

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

864-445-0244

B:

803-917-6444

E-mail:

mamancari@yahoo.com

           
       
New Page 1

 

MCGIVNEY GUILD CHAIRMAN:

Ficco

Robert

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

0

Council Number:

6756

       
Address:

1057 Holly Rd

Rock Hill

29732

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

803-324-0044

B:

803-367-1945

E-mail:

bobfickc@comporium.net

           
       
New Page 1

 

NEWSLETTERBULLETIN EDITOR :

Dunlap, PSD, FDM, FVSM 

Stephen

T

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

2304557

Council Number:

11910

       
Address:

113 Duke Lane

Ladson

29456

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

843-224-7263 

B:

E-mail:

stdunlap7840@gmail.com 

           
       
New Page 1

 

CATHOLIC CITIZENSHIP ESSAY CONTEST CHAIRMAN:

Weiss

Bill

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

3422950

Council Number:

9575

       
Address:

104 Allsbrook Pl

Moore

29369

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

864-574-7889

B:

E-mail:

wweiss104@aol.com

           
       
New Page 1

 

STATE CONVENTION:

Barton

State Secretary

Daniel

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

423573

Council Number:

6250

       
Address:

1610 Alric Court

Charleston

29412

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

843-367-1871

B:

E-mail:

dbarton4221@gmail.com

           
       
New Page 1

 

STATE DIRECTORY CHAIRMAN:

Buckley

DD#10

Buck

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

4248396

Council Number:

6756

       
Address:

1031 Quail Meadow Rd

Rock Hill

29730

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

803-389-9004

B:

8033899004

E-mail:

sgtbuc21@outlook.com

           
       
New Page 1

 

HOSPITALITY COUPLE:

Sawicki

Beth and Don

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

0

Council Number:

1668

       
Address:

514 Kenilworth Dr

Greenville

29615

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

864-423-1478

B:

E-mail:

dsawicki@charter.net

           
       
New Page 1

 

AUDIT:

Koehler, PSD, FDM 

Richard

  (Last Name) (Title) (First Name) (Initial)
Membership Number:

1343785

Council Number:

11991

       
Address:

101 Guildford Dr.

Goose Creek

29445

  (Street) (City) (Code)
Telephone: H:

843-553-2171 

B:

E-mail:

richardk101@att.net 

           
       


   = Last Year's Data page 24

SOUTH CAROLINA STATE CHARITIES
BOARD OF DIRECTORS
2018 - 19

BOARD CHAIRMAN

Edward M Griffin
742 Cherry Hills Pl,
C-803-322-2977, , scstatedeputy@gmail.com

Director

Michael A. Allen
524 Longtown Rd. West,
C-803-397-7803mallen1072@aol.com

Director

Daniel E Barton
1610 Alric Court,
C-843-344-8177dbarton4221@gmail.com

Director

Michael D Radl
2823 Arrowwood Lane,
C-803-984-0287jagermr@comporium.net

Director

Paul V Burchell
5045 Knollwood Dr.,
C-803-983-5004pburchell@sc.rr.com

Director

Jeffrey Crouch
6 Leacroft Dr.,
C-864-430-0938Jeffrey.crouch7@gmail.com


   = Last Year's Data page 25

SOUTH CAROLINA STATE COUNCIL
CEREMONIALS
2018 - 19

DIRECTOR

Michael Allen
524 Longtown Wes, Blythewood
H-803-397-7803ceremonialssc@gmail.com

FORMATION DEGREE

Team Captain, , District 16

Peter LaPierre

Team Captain, , District 16

Mike Mancari
H-864-445-0244

Team Captain, , District 13

Patrick A. Davis, DD
H-843-830-5939

Team Captain, , District 9

Daniel E. Barton, SA
H-843-367-1871

Team Captain, , District 6, 8 & 14

Ron Stanley, FDD
H-864-415-9417

Team Captain, , District 5

David Griffard, FDD
H-843-835-8730

Team Captain, , District 4

Bill Collins, PGK
H-803-642-9651

Team Captain, , District 3 & 11

Charles Van Demark, FDD
H-843-625-9644

Team Captain, , District 2, 7 & 12

Ralph Rossoni
H-803-487-6806

Team Captain, , District 1

Edward Kamenski, DD 1
H-843-705-9922efkinsc@aol.com

Team Captain, , District Spanish

Mike Radl
H-803-324-8297 W-803-984-0287
jagermr@comporium.net

Team Captain, 6, District 10 & 15

claire buckley
H-803-389-9004sgtbuc21@outlook.com

,,,,,,
KNIGHTHOOD DEGREE


Michael Allen, IPSD (SC Ceremonial Chairman)
H-H-803-397-7803


Daniel Barton, ST (PFC)
H-H-843-367-1871


Ron Stanley (PFC)
H-H-864-415-9417


Richard Clinton (PFC)


Bob Rooney (PFC)
H-H-516-456-5738


Jim Kaczmarczyk (Confering Officer)
H-H-803-468-7729


Mike Mika, Master (Conferring Officer)
H-H-803-708-5231


Bob Rooney (Conferring Officer)
H-H-516-456-5738


Patrick J. Shamroe (Conferring Officer)
C-864-245-4238


Patrick Davis, DD#13 (Coastal Support Team Captain)
H-H-843-830-5939


Daniel E. Barton, SS (Conferring Officer...)
H-H-843-367-1871


Larry Huff, DD#2 (Midlands Support Team Captain)
H-H-803-494-2894


   = Last Year's Data page 26

COLUMBUS HOPE FOUNDATION, Inc
(A non-profit corporation operated by the South Carolina Knights in South Carolina)
2018 - 19

BOARD OF DIRECTORS
STATE REGION/CHAIRMAN

Joseph F. Gubeli Jr, PSD, FDM, (Consuelo)
214 Basswood Ave., Summerville, SC. 29483
H-843-871-2158
W-843-209-6716
president@columbushope.org

PRESIDENT, COLUMBUS HOPE FOUNDATION

Joseph F. Gubeli Jr, PSD, FDM, (Consuelo)
214 Basswood Ave., Summerville, SC. 29483
H-843-871-2158
W-843-209-6716
president@columbushope.org

STATE COUNCIL

Edward M.Griffin, SD, (Joyce)
742 Cherry Hills Pl, Rock Hill, SC. 29730
H-803-325-1497
scstatedeputy@gmail.com

CHARLESTON REGION

Richard E. Koehler, PSD, (Linda)
101 Guildford Drive, Goose Creek, SC. 29445-7062
H-843-553-2171
richardk101@att.net

SECRETARY

Anthony A. Panek, (Joanne)
4904 Boundview Ct., Summerville, SC. 29485-8663
H-843-771-1532
secretary@columbushope.org

MYRTLE BEACH REGION

Gilbert T. Cushing, PGK, FDD, (Joan)
1494 Medinah Lane, Murrells Inlet, SC 29576
H-843-215-7033
cushinganchorage@aol.com

GREENVILLE REGION

Larry D. Patten, FDD, (Mary)
320 Canterbury Lane, Seneca, SC. 29672-4802
H-864-882-7449
ldpatten@bellsouth.net

COLUMBIA REGION

Roosevelt Cummings, PSD, FDM, (Virginia)
1215 Pine Street, Columbia, SC. 29201
H-803-255-0936
croosevelt@bellsouth.net

ROCK HILL REGION

Robert W. Ficco, PSD, (Deceased)
1057 Holly Road, Rock Hill, SC. 29730
H-803-324-0044
bobficko@comporium.net

TREASURER

David I. Tibbs, (Carol)
1603 Congresspnal Blvd, Summerville, SC. 29483
H-843-875-9298
treasurer@columbushope.org

AIKEN REGION

Charles R. Goergen, PGK, (Lizabeth)
4 Longwood Drive, Aiken, SC. 29803
H-803-649-4097
goergen@gforcecable.com

BEAUFORT REGION

Anthony Schopp, (Geogeanne)
42 Point West Drive, Bluffton, SC. 29910
H-843-757-7571
anthony.schopp@gmail.com

COMMITTEE CHAIRMEN

DRIVE CHAIRMAN

Thomas V. DeMars Jr., (Euphama)
8745 Herons Walk, N. Charleston, SC. 29420
H-843-767-0889
tvdemars@icloud.com

COMMUNICATONS DIRECTOR

Anthony Schopp, (Gerogeanne)
42 Point West Drive, Bluffton, SC 29910
H-843-757-7571
anthony.schopp@gmail.com


   = Last Year's Data page 27

PAST LIVING STATE DEPUTIES
OF SOUTH CAROLINA

1961-1963

James N. Stedman
477 Huger Street, Charleston, SC. 29401
H-843-722-2307

1971-1972

Edward L. Nutter
1288 Nikes Court, The Villages, FL. 32162-7660
H-352-259-5173,,
elnmjn@embarqmail.com

1980-1982

James P. Nettles
204 Loch Lomond Street, Summerville, SC. 29483
H-843-875-2004,,, C-843-830-9996
james.nettles0606@att.net

1985-1987

William C. Russell
8 Picadily Circle, Beaufort, SC. 29902
H-843-524-7397,

1987-1988

George R. (Bob) Mussat, (Nancy)
226 Scalybark Road, Summerville, SC. 29485
H-843-832-6747,,
gmussat@sc.rr.com

1990-1992

Stephen T. Dunlap
113 Duke Lane, Ladson, SC. 29456-3221
H-,,, C-843-224-7263
stdunlap7840@gmail.com

1994-1996

Walter Pissio
1701 Ocean Ave Apt# 24K, Asbury Park, NJ. 07712

1996-1998

Ronald G. Povero, (Pauline)
118 E. Walnut Circle, Summerville, SC. 29485-7834
H- 843-873-8581
spcdreams@sc.rr.com

1998-2000

Richard E. Koehler, (Linda)
101 Guildford Drive, Goose Creek, SC. 29445-7062
H-843-553-2171,
richardk101@att.net

2002-2004

Roosevelt Cummings, (Virginia)
1215 Pine Street, Columbia, SC. 29204
H-803-256-7175,

2004-2006

Raymond W. Hock, (Trudy)
1560 Groce Medow Road, Taylors, SC. 29687
H-864-663-9796,,
hockra.RH@gmail.com

2006-2008

Robert W. Ficco, (Ronnie)
1057 Holly Road, Rock Hill, SC. 29730
H-803-324-0044 C-803-367-1945
bobfickc@comporium.net

2008 - 2010

Joseph S. Gubeli, Jr., (Consuelo)
214 Basswood Ave, Summerville, SC. 29483
H-843-871-2158,
joegubeli@knology.net

2010-2012

Thomas M. Monahon, (Kathy)
2646 Spring Valley Drive, Aiken, SC. 29803-5840
H-803-648-9925,,,
tmonahon@atlanticbb.net


   = Last Year's Data page 28

PAST LIVING STATE DEPUTIES
OF SOUTH CAROLINA

2012-2014

Richard A. Gabriel, (Loretta)
755 Hamlet Circle, Goose Creek, SC. 29445
H-843-797-6804, C-843-209-1544
r_gabriel@bellsouth.net

2014-2016

Frank L. Davis, (Sharon)
111 Woodpecker Lane, Pawley's Island, SC. 29585
H-843-237-0998, C-843-344-8177
fdavis932@gmail.com

2016-2018

Michael A. Allen, (Debbie)
524 Longtown Rd. West, Blythewood, SC 29013
H-8033977803,,
mallen1072@aol.com

DECEASED PAST STATE DEPUTIES
Year Name Council
1921-1923 Fred M. Bulfman 724
1923-1927 John I. Cosgove 704
1927-1929 John T. Brennan 704
1929-1931 Edward D. Buckley 704
1931-1933 Basil R. Kerr 704
1933-1936 James F. Gallivan 1668
1936-1937 John H. Cosgove 704
1937-1938 Richard T. Maher 724
1938-1939 Thomas J. Burke 704
1939-1940 William P. Donelan 724
1940-1941 J. H. F. Rascob 1668
1941-1943 William P. Donelan 724
1943-1945 Andrew J. Pinto 704
1945-1947 Thomas N. Fickling 724
1947-1949 Joseph A. Putman 1668
1949-1952 William C. Ehrhardt 704
Year Name Council
1953-1953 A.J. Baumann 2207
1953-1956 Joseph L. Trihey 724
1956-1958 Manual H. Brown 704
1958-1959 William C. Ehrhardt 704
1959-1961 Dr. Van, E.R. DeGrift Jr. 724
1963-1965 Louis J. Betros 1668
1965-1967 William Kenneth Johnson 704
1967-1969 Walter V. Duane 704
1969-1971 Douglas C. Kerrigan 1668
1972-1974 Thomas L. Rhodes 5194
1974-1976 Ross C.,M.D. Toscano 724
1976-1978 Joseph E. Moran xxx
1978-1980 Richard S. Sullivan 3684
1982-1985 Michael W. Telesco 11991
1988-1990 X. Max Dugas 1668
1992-1994 Joseph W. Sarolea 6756
2000-2002 Charles G. Richitelli 6847


   = Last Year's Data page 29

South Carolina District
DeSoto Province 4th Degree
2018 - 19

DISTRICT MASTER

Thomas M. Monahon, PSD, (Kathy)
2646 Spring Valley Drive, Aiken, SC 29803
H-803-648-9925 C-803-270-7478

Supreme Master

Dennis J. Stoddard, SD, FVSM, (Linda)
1 Columbus Plaza, New Haven, CT 06510-3326
F-203-752-4224 W-203-752-4579
dennis.stoddard@kofc.org

Vice Supreme Master

Robert Anderson, PSD, FM
14423 Bay Hills Drive, Largo, FL 33774
H-(727) 595-0133 C-727-595-0133
rander12@verizon.net

District Master

Thomas M. Monahon, PSD, (Kathy)
2646 Spring Valley Drive, Aiken, SC 29803
H-803-648-9925 C-803-270-7478
tmonahon@atlanticbb.net

District Friar

Fr. Robert F. Higgins
320 North Pines Road, Blythewood, SC 29016
H-843-540-7676
rfdh78@hotmail.com

District Marshal

Gary D. Hart, FDD, PFN, PGK, (Paula)
1140 Pittsford Circle, Charleston, SC 29412-4108
H-843-795-1639
gdhart@comcast.net

District Secretary

David Fiorini
266 Ashewood Lake Drive, Columbia SC, 29209-2741
H-803-764-7756 C-570-574-0371
dfiorini0228@yahoo.com

District Program Director

Keith A. Kingren, PSA, (Kristi)
2704 E. Georgia Road, , Simpsonville, SC 29681
H-864-962-5295
K1home@aol.com

Exemplar Director

James P. Anderson, PFN, (Carolyn)
1229 West Capers Road, Charlestone, SC 29412
H-843-795-2307 C-843-276-2939
andersonj@cofc.edu

Exemplar Director

Charles T. Van Demark, FDD, (Edith)
2924 Midiron Court, Myrtle Beach, SC 29577
H-843-626-9644 C-843-457-1348
VanKnight@aol.com

Veterans Administration Volunteer Service (VAVS) Program Director

Wayman Johnson, (Rosa)
1422 Sparkleberry Ln, Aiken, SC 29803
H-803-648-4378 C-803-507-0349

   = Last Year's Data page 30

South Carolina District
DeSoto Province 4th Degree
2018 - 19

REGIONAL MARSHALS

Summerville Dist. 2

Michael Cousino PGK, PFN
303 Janice St, Goose Creek, SC. 29445
H-8436071007 C-8436071007
Poppop7122@yahoo.com

Grand Strand Dist. 4

Charles T. Van Demark, FDD, (Edith)
2924 Midiron Court, Myrtle Beach, Sc, 29577
H-843-626-9644 C-843-457-1348
VanKnight@aol.com

Rock Hill / Fort Mill Dist. 7

Richard H. Gagonon, PGK PFN, (Martha)
318 South Downs Way, Fort Mill, SC. 29708
H-803-984-6224
rgagnon@comporium.net

Midlands Dist. 6

Larry E. Huff, FDD, (Lita)
4291 S. Lake Cherryvale Drive, Sumter, SC. 29154-1621
H-803-494-2894 C-803-236-1203
llhuff12975@aol.com

Low Country Dist. 1

Reulito P. Gonzalez, (Armi)
1 Indigo Woods Court, Port Royal, SC, 29935-1205
H-843-986-0647 C-843-812-2974
pinoygonz@hargray.com

Up Country Dist. 8

Ronald Searl
218 Lytle Street, Greer, SC. 29650
H-864-268-4023 C-864-915-0070
the_jedi_knight1@hotmail.com

Piedmont Dist. 9

Larry D. Patten, FDD, (Mary)
320 Canterbury Lane, Seneca, SC. 29872-4802
H-864-710-1317 C-864-710-1317
ldpatten@bellsouth.net

Florence/Sumter Dist. 5


,


   = Last Year's Data page 31

South Carolina District
DeSoto Province 4th Degree
2018 - 19

Charleston Dist. 3

Michael Cousino PGK, PFN
303 Janice St, Goose Creek, SC. 29445
H-843-607-1007
Poppop7122@yahoo.com


   = Last Year's Data page 32

Assemblies of South Carolina District
DeSoto Province 4th Degree
2018 - 19

 

ASSEMBLY FAITHFUL NAVIGATOR FAITHFUL COMPTROLLER

 

1071, CHARLESTON, Dist 1 Gary A. Warriner (Becky) Tim O'Connor
Rev. P.N. Lynch
P.O. Box 80804, CHARLESTON, SC.
3rd Wednesday - Odd Months
3405 Hamlett Ct, Charleston, SC 29412-5029
H-843-576-4863 C-305-484-7749
Johns Island, SC 29455
P.O. Box 80804, Charleston, SC. 29416-0804
C-843-437-8069
tjtoc945@hotmail.com
1072, COLUMBIA, Dist 6 Gerard Couture (Debbie) Jerald Whitman
Bishop John England
Columbia, SC. 29201, COLUMBIA, SC. 29201
3rd Wednesday (Except July & August)
434 Winding Way, Columbia, SC 29212
H-803 760-8015 C-803-727-2127
gcouture001@sc.rr.com
2655 Broughton St, Orangeburg, SC 29115-4141
H-803.347.4566
W-1-803-347-4566
jerryw@sc.rr.com
1073, GREENVILLE, Dist 8 Douglas Sallurday (Esther) Don Sawicki (Beth)
Msgr. Charles J. Baum
762 Mauldin Road, GREENVILLE, SC. 29607
1st Thursday 8:00 PM
3055 Roper Mountain Rd., Simpsonville, SC 29681
C-864-201-6350
sallurd@bellsouth.net
514 Kenilworth Dr., Greenville, SC 29615
C-864-423-1478
Dsawicki@charter.net
1074, AIKEN, Dist 6 Eward H. Cordes (Cheri Cordes) Maximilian B. Gorensek (Annmarie)
Msgr. George L. Smith
1003 Spaulding Drive, AIKEN, SC. 29803
3rd Wednesday 7:30 PM
1816 Hollis Ave., North Augusta, SC 29841-2207
H-803-279-7846 C-NONE
NONE W-NONE
ehc58@comcast.net
129 Basswood Drive, Aiken, SC. 29803-2688
H-803-502-0948 C-803-646-3838
W-803-725-1314
mbgorensek@gmail.com
1447, BEAUFORT, Dist 1 James N. Range (Jane) Terry P. Buquet (Anna Marie)
Rev. Albert A. Faase
P.O. Box 241, BEAUFORT, SC. 29901
1st Thrusday
PO Box 443, St Helena IS, SC 29920
H-843-522-3133 C-843-694-4152
jrangeaks@hotmail.com
29 Wallace Rd, Beaufort, SC 29907
H-843-379-1373 C-843-986-6611
tabuquet@hargray.com
1574, ST. MARY THE VIRGIN PARISH, Dist 5 Doug Amon (Amy) Fran Barcomb (Mary)
Msgr. Charles D. Wood
363 N 5th St,, HARTSVILLE, SC 29550
4th Tuesday 6:30PM
124 Dudley Dr., Lamar, SC 29069-8854
C-843-861-4586
dbamon@bellsouth.net
1238 Strada Amore #2, Florence, SC 29501
H-843-292-8986 C-843-601-3405
fbarcomb@sc.rr.com
1655, SPARTANBURG, Dist 8 Rick O'Hara (Cheryl) Jason R. Huesman (Sheri)
Fr. Maurice R. Daly
2575 Reidville Road, SPARTANBURG, SC. 29301
2nd Tuesday 7:30PM
207 Creekridge Drive, Spartanburg, SC 29301
C-864-415-9507
rickohara9@aol.com
568 Clairidge Drive, Boiling Springs, SC. 29316
H-864-415-3725 C-864-415-3725
jhuesman01@gmail.com
1714, SUMTER, Dist 6 Larry E. Huff (Lita)
Bishop Henry P. Northrop
4291 South Lake Cherryvale Drive, SUMTER, SC 29154-1621
3rd Thursday 7:00 P.M.
,
4291 S. Lake Cherryvale Drive, Sumter, SC. 29154-1621
H-803-494-2894 C-803-236-1203
llhuff12975@aol.com


   = Last Year's Data page 33

Assemblies of South Carolina District
DeSoto Province 4th Degree
2018 - 19

 

ASSEMBLY FAITHFUL NAVIGATOR FAITHFUL COMPTROLLER

 

1799, MYRTLE BEACH,SC, Dist 4 James R. Bowers (Randy) (Barbara) Alan J. Bunal (Jane)
San Miguel
2924 Midiron Ct., MYRTLE BEACH, SC. 29577
3rd Tuesday 7:00PM
http://kofcknights.org/Assembly.asp?A=1799
2911 Midiron Court, Myrtle Beach, SC 29577
C-843-995-0229
jrb133@aol.com
4964 Maple Leaf Drive, Conway, SC 29526
H-843-365-8735 C-843-995-2117
W-843-349-5232
alan.bunal@hgtc.edu
1900, SUMMERVILLE, Dist 3 Ronald G. Provero (Pauline) Roy L. Massey, Sr. (Lavon)
Msgr. Richard C. Madden
132 Berkeley Circle, SUMMERVILLE, SC. 29483-7302
2nd Wednesday 7::30 PM
118 E. Walnut Circle, Summerville, SC 29485
H-843-873-8581
spcdreams@sc.rr.com
7673 Chippendale Road, N. Charleston, SC. 29420-8853
H-843-552-7066
roymassey21138@gmail.com
1933, SENECA, Dist 9 Vincent E. Piacenti (Carol) Larry D. Patten (Mary)
Fr. Isaac Hecker
P.O. Box 725, SENECA, SC. 29679-0725
2nd Thursday 7:00PM
310 Bent Oak Ln, Central, SC 29630-9460
H-864-654-8541 C-864-508-2010
piacenve@charter.net
320 Canterbury Ln, Seneca, SC. 29672-4802
H-864-710-1317 C-864-710-1317
ldpatten@bellsouth.net
2107, GARDEN CITY, Dist 4 Jim Adee (Micky) DAVE KRIEBEL (CHAR)
Grand Strand
P.O. Box 14710, SURFSIDE BEACH, SC. 29578
4th Thursday 7:00PM
340 Stanley Drive, Murrells Inlet 29576
C-804-690-7058
jadee1@sccoast.net
3953 Lochview Drive, Myrtle Beach, SC. 29588-6763
H-843-650-8161 C-843-424-1203
KRIEBELDC@AOL.COM
2108, ROCK HILL, Dist 7 Claire (Buck) N Buckley Robert K Martin (Sheila)
Fr. Henry Tevlin
1694 Bird St, ROCK HILL, SC. 29730
St John XXIII Ctr @ The Oratory, Rock Hill 3rd Thursday 7:00 PM
1031 Quail Meadow Rd, Rock Hill, SC 29730-7622
H-803-389-9004 C-803-389-9004
sgtbuc21@outlook.com
1928 Greenbriar Ave, Rock Hill, SC. 29730-3306
C-803-448-0405
rksmartin@comporium.net
2280, HILTON HEAD, Dist 1 Michael D'Lugos (Martha) Richard Regan (Lil)
Hilton Head Island
20 Blue Heron Pt, HILTON HEAD ISLAND, SC. 29926
3rd Thursday 7 PM
http://kochhi.org/patriotic.htm
65 Old Fort Dr, Hilton Head, SC 29926
H-423 326 1503 C-865 603 0842
mddlugos@gmail.com
20 Blue Heron Pt., Hilton Head Isl, SC. 29926
H-843-681-5092 C-843-263-2230
riliti@aol.com
2431, N. MYRTLE BEACH, Dist 4 Kerry Burgan MARCEL DUBE
Fr. George F. Moynihan
1100 8th Avenue North, N. MYRTLE BEACH, SC. 29582
3rd Thursday at 6:30 p.m.
http://www.kofcknights.org/Assembly.asp?A=2431
6095 CATALINA DR UNIT 613, N. MYRTLE BEACH, NC 28582
H-N/A C-724-986-1421
burgan006@gmail.com
384 VERMILLION DR, Little River, SC 29566
H-843-741-0120
W-N/A
DUBEMJ48@GMAIL.COM
2502, TAYLORS, Dist 8 Donald B Kantowsky (None) David H. Torlina (Lois)
Holy Family
1265 Brushy Creek Road, TAYLORS, SC. 29687
3rd Tuesday at 7:00 PM
138 Goodjoin Road, Landrum, SC 12274
C-864-616-7807
crazypapa138@bellsouth.net
6 Bellfort Court, Taylors, SC. 29687-6320
H-864-322-4609 C-864-320-1840
davidtorlina1@bellsouth.net


   = Last Year's Data page 34

Assemblies of South Carolina District
DeSoto Province 4th Degree
2018 - 19

 

ASSEMBLY FAITHFUL NAVIGATOR FAITHFUL COMPTROLLER

 

2655, LEXINGTON, Dist 6 Peter LaPierre (Eileen) Richard W. Freeman (Colleen)
Mother Teresa
2350 Augusta Highway, LEXINGTON, SC. 29072
4th Monday 7:00PM
440 McCartha Rd, Lexington, SC 29073
C-803-808-9460
plapierre744@live.com
225 Welsummer Way, Lexington, SC. 29072
C-803-315-8815
sirknightrf2655@gmail.com
2890, SIMPSONVILLE, Dist 8 Daniel Haberle (N/A) Ronald Searl (Lynn)
Holy Spirit Assembly 2890
2252 Woodruff Road, SIMPSONVILLE, SC. 29681
1st Monday 7:00 PM SMMCC Parish Center
105 Golden Leaf Lane, Simpsonville, SC 29681
H-864-284-0966 C-864-906-4431
haberled0966@bellsouth.net
218 Lytle Street, Greer, SC 29650-2725
H-864-268-4023 C-864-915-0070
the_jedi_knight1@hotmail.com
2902, NE, COLUMBIA, Dist 6 N. Kent Haggerty (Sherry) Hank MacDonald (Virginia)
Joseph Cardinal Bernardin
P.O. BOX 4112, COLUMBIA, SC. 29240-4212
1st Thursday 7:30PM
http://kofcknights.org/Assembly.asp?A=2902
132 Laurel Bay Lane, Columbia, SC 29229
H-803-788-0566 C-615-513-8401
nkenthaggerty@gmail.com
119 Tyborne Circle, Columbia, SC. 29210
H-803-419-0107 C-803 528 9392
W-803 753 7980
hank.m@att.net
3009, SUMMERVILLE, Dist 2 Joseph W. Friend (Laurie) Louis S. Bodony (Karhryn,)
St. Theresa the Little Flower
11001 Dorchester Road, SUMMERVILLE, SC. 29485
Second Wednesday Odd Months
4775 Appartment Blvd APT H-4, N Charleston, SC. 29418
H-843-296-2574 C-843-296-2574
joefriendandmine@hotmail.com
9349 Ayscough Road, Summerville, SC. 29485
H-843-851-6424 C-843-437-8689
loubadoo@aol.com
3065, PICKENS, Dist 8 Donald E. Thurlow Jr (Don) (Ruth) Cecil M. Hitchcock III (Janice)
 Rev. Bernard Lohman, CSP
558 Hampton Ave, PICKENS, SC. 29671
2nd Monday 6:30 PM Holy Cross Church
http://www.kofc9576.org
117 Wellington Rd, Easley, SC 29642-3411
H-864-859-3861 C-864-275-7141
dthurlow9576kofc@aol.com
341 Little Crowe Creek Rd, Pickens, SC 29671
H-864-868-2434 C-864-633-6076
F-N/A W-N/A
cmh1939@gmail.com
3100, GREENWOOD, SC., Dist 9 Andy Petro (Linda) Joseph F Johnson (Toby)
St. John Paul II
915 Mathis Road, GREENWOOD, SC. 29649
4th Wednesday 7:00 pm
116 Otter Lane, Waterloo, SC 29384
H-864-677-4132 C-864-871-2432
andypete@yahoo.com
813 Sunset Dr, Greenwood SC 29646
H-864 992 6301 C-864 992 6301
F-864.223.7555 W-864.223.8410
jfj@nctv.com
3149, FORT MILL, Dist 7 Joseph Ridder Ron Leddy (Roberta Leddy)
Fr. Michael J. McGivney 3149
292 Munn Road East, FORT MILL, SC. 29715
3rd Monday 7:00PM
56125 Finches Ct, Indian Land, SC 29707
H-803-802-0569
antelope.owl@gmail.com
27026 Sanderling Court, Indian Land
H-803-394-5839
kofc_4d99@dslextreme.com
3166, CONWAY, Dist 4 John Kepler (Rose) Michael R. Soice (Karolyn)
St. James the Younger
1071 Academy Drive, CONWAY, SC. 29526-7965
4th Monday 7PM
780 Helms Way, Conway
H-843-234-1956 C-843-855-7037
g1iajkt@earthlink.net
105 Holly Springs Court, Conway, SC. 29526
H-843-234-9736 C-317-840-2009
soicem68@gmail.com


   = Last Year's Data page 35

Assemblies of South Carolina District
DeSoto Province 4th Degree
2018 - 19

 

ASSEMBLY FAITHFUL NAVIGATOR FAITHFUL COMPTROLLER

 

3198, BLUFFTON, Dist 1 David J. Hahn (Betty) John McAndris (Ellen)
Fr.Mychal F. Judge, OFM
220 Pinckney Colony Road, BLUFFTON SC 29910
3rd Tuesday
33 Sea Island Drive, Bluffton, SC 29910
H-843-540-1265
davidhahn1@hargray.com
372 Hampton Lake Drive, Bluffton, SC 29910
H-803-757-0440
jjmcandris@gmail.com
3243, MT. PLEASANT, SC., Dist 3 Sean O'Toole Gregory Raven (Kathy)
Rev Vincent Robert Capodanno
P.O. BOX 1292, MT. PLEASANT, SC. 29465
4th Wednesday
1135 Black Rush Circle, Mount Pleasant, SC 29466
H-4042713999 C-4042713999
sean.otoole@hlag.com
735 Johnnie Dodds Blvd., Mt. Pleasant
H-843-696-1182 C-8439719222
F-8439717404 W-8439719222
greg.raven@ravenmortgage.com
3272, PAWLEY'S ISLAND - GEORGETOWN, Dist 4 Merritt Wm. Sturgeon (Ann) Robert Hilken (Sharon)
Father Philip Grant
1633 Waverly Road, PAWLEY'S ISLAND, SC . 29585
Last Thursday each Month
http://kofc3272.org
170 Lumbee Circle Unit13, Pawleys Island, SC 29585-4383
H-2015721452
mwsturgeon@sc.rr.com
6248 Longwood Dr, Murrells Inlet, Sc 29576,
H-908-432-9087
roberthilken@outlook.com
3411, ANDERSON, Dist 9 David Gorney (Joanne) Donald Bader (Judy)
Fr. Francis A. Gorman
PO. BOX 996, ANDERSON, SC. 29622-0996
4TH Tuesday every month
http://kofcknights.org/Assembly.asp?A=3411
229 Deer Run Road, Anderson, SC 29626
H-843-230-5045 C-843-230-5045
Davegorney@gmail.com
111 Dandelion Trail, Anderson, SC. 29621
H-864-225-5468 C-864-617-4231
dbader61@yahoo.com
3696, LAKE WYLIE, SC, Dist 7 Joey Albanese (Jennifer) Randy Ewald (Noreen)
St. Michael The Archangel
530 Highway 274, LAKE WYLIE, SC 29710
3rd Tuesday 7:00 PM
12 Catawba Ridge Ct, Clover, SC 29710-8916
H-704-493-8600 C-704-493-8600
jalbanese01@gmail.com
1500 Calvin Hal Ln, Lake Wylie, SC 29710-7075
H-803-701-7475 C-612-272-6202
F-803-701-7476
ssi.randye@prodigy.net
3697, GOOSE CREEK, Dist 2 Francisco T. DeAsis (Venus) Dec. Lawrence E. Roberts (Pam)
St Francis Caracciolo
510 St James Ave, GOOSE CREEK, SC 29445
2nd Monday @ 7:00 PM
118 Westover Dr, Goose Creek, SC 29445
H-843-824-2003
frank.deasis@comcast.net
131 Chatfield Cir., Goose Creek, SC
H-843-860-4077 C-843-860-4077
lrob111946@yahoo.com


   = Last Year's Data page 36

Color Corps Commander of
Assemblies of South Carolina District
DeSoto Province 4th Degree

 

CHARLESTON Assembly 1071
Kelly P. Kanapaux
629 Yale Drive , Charleston, SC. 29412-2926
H-843-814-0199 C-843-814-0199
kelly.kanapaux@gmail.com
COLUMBIA Assembly 1072
Thomas W. Glynn
160 Rosecliff Circle , Hopkins, SC. 29061
H-803-568-5454
tom_glynn1948@yahoo.com
GREENVILLE Assembly 1073
Patrick Shamroe
514 Barnswallow Rd. , Simpsonville, SC. 29680
C-864-245-4238
Pshamroe@yahoo.com
     
AIKEN Assembly 1074
James G. Loftis
19 Whitemarsh Drive , Aiken, SC. 29803-7008
H-803-649-5468
jimphilloftis@gforcecable.com
BEAUFORT Assembly 1447
Reulito Gonzales
1 Indigo Woods CT , Port Royal
H-843-986-0647 C-843-812-2974
pinoygonz@hargray.com
ST. MARY THE VIRGIN PARISH Assembly 1574
John Cipollina
1828 W. Carolina Ave. , Hartsville, SC 29550
     
SPARTANBURG Assembly 1655
Bob Bohnsach
,
C-864-641-9480
SUMTER Assembly 1714
James Kaczmarczyk
15 Parish Street , Sumter, SC. 29150
H-803-773-3154 C-803-468-7729
jkaczmarczyk@sc.rr.com
MYRTLE BEACH,SC Assembly 1799
Alan J. Bunal
4964 Maple Leaf Drive , Conway, SC 29526
H-843-365-8735 C-843-995-2117
alan.bunal@hgtc.edu
     
SUMMERVILLE Assembly 1900
Michael P. Cousino, PFN
303 Janice St , Goose Creek, SC. 29445-3059
C-843-607-1007
Poppop7122@yahoo.com
SENECA Assembly 1933
Larry D. Patten
320 Canterbury Ln , Seneca, SC. 29672-4802
H-864-710-1317 C-864-710-1317
ldpatten@bellsouth.net
GARDEN CITY Assembly 2107
DONALD MAHER
9675 Eaddy Lane , Murrells Inlet, SC. 29576
H-843-357-4390
daisyduckofsc@aol.com
     


   = Last Year's Data page 37

Color Corps Commander of
Assemblies of South Carolina District
DeSoto Province 4th Degree

 

ROCK HILL Assembly 2108
Claire (Buck) N Buckley
1031 Quail Meadow Rd , Rock Hill, SC. 29730-7622
C-803-389-9004
HILTON HEAD Assembly 2280
Bart Bubnell
2 Sweetwater Ln , Hilton Head, SC. 29926
H-843-342-9249 C-843-384-7226
booley1@roadrunner.com
N. MYRTLE BEACH Assembly 2431
Scott Slater
5801 Spotted Owl Landing , N. Myrtle Beach, SC. 29582
H-843-399-0669 C-843-957-3425
sslater@sccoast.net
     
TAYLORS Assembly 2502
James (Jim) Donnelly III
17 River Meadows Court , Greenville, SC 29605
C-864-593-1431
invdonnelly@simpsonvillepd.com
LEXINGTON Assembly 2655
Craig P. Viers
1325 Knots Haven Loop , Lexington, SC 29073
H-n/a C-(419) 487-0947
dviers@windstream.net
SIMPSONVILLE Assembly 2890
Steve Fuld
12 Windmill Way , Greenville, SC 29615-6150
H-864-915-0669 C-864-915-0669
snip306@aol.com
     
NE, COLUMBIA Assembly 2902
Edward L. Hogue
308 Concourse Drive , Columbia, SC. 29223-5478
H-803-715-8507 C-803-348-1260
mhogue@sc.rr.com
SUMMERVILLE Assembly 3009
Gregeory Mueller
105 High Bridge Road , Summerville, SC. 29485-8451
H-843-695-1097
itsmue@aol.com
PICKENS Assembly 3065
Phillippe A. Cournoyer
106 Calla Lily Court , Pickens, SC. 29671
H-864-898-1611 C-864-238-3381
pacusn@gmail.com
     
GREENWOOD, SC. Assembly 3100
Michael W Coleman
410 Commonwealth Dr , Ninety Six SC 29666
C-864-554-8001
mikeandwyn@embarqmail.com
FORT MILL Assembly 3149
Jose Alenjandro Donoso
620 Reliance Court , Tega Cay
H-908-231-8285 C-908-265-6377
donoso.ja@gmail.com
CONWAY Assembly 3166
Thomas H Potter
636 HWY 544 APT 2A , Conway SC 29526
H-843-274-4128 C-252-808-5343
ptotter30@gmail.com
     


   = Last Year's Data page 38

Color Corps Commander of
Assemblies of South Carolina District
DeSoto Province 4th Degree

 

BLUFFTON Assembly 3198
Richard M. Bachner
2 Coburn Lane , Bluffton, SC. 29909
H-843-705-3034
curleybee@sc.rr.com
MT. PLEASANT, SC. Assembly 3243
William Shoemaker
3159 Linksland Road , Mt. Pleasant, SC. 29464
H-843-884-1378
shoebp@outlook.com
PAWLEY'S ISLAND - GEORGETOWN Assembly 3272
Joseph C Gabriel
1194 Hawthorn Dr , Pawleys Island, SC 29585
H-843-833 5346
jgabriel37@icloud.com
     
ANDERSON Assembly 3411
Donald Bader
1038 Whirlaway Circle, , Anderson, SC 29621
H-864-225-5468 C-864-617-4231
dbader61@yahoo.com
LAKE WYLIE, SC Assembly 3696
Allen Brzoska
1825 White Ibis Ct , Clover, Sc 29710
H-803-222-9159 C-980-939-3333
allenrb@carolina.rr.com
GOOSE CREEK Assembly 3697
Michael P. Cousino
303 Janice St. , Goose Creek, SC
C-843-607-1007
poppop7122@yahoo.com
     


   = Last Year's Data page 39

FORMER MASTERS OF THE SOUTH CAROLINA DISTRICT
PATRIOTIC FOURTH DEGREE

1984 - 1988

James P. Nettles
204 Loch Lomond Street, Summerville, SC. 29483
H-843-875-2004
jnettles7@sc.rr.com

1990 - 1994

William C. Russell
8 Piccadilly Circle, Beaufort, SC. 29902
H-843-524-7397

1994 - 1998

Stephen T. Dunlap
113 Duke Lane, Ladson, SC. 29456-3221
C-843-224-7263
stdunlap7840@gmail.com

1998 - 2002

Ronald G. Povero, (Pauline)
118 E. Walnut Circle, Summerville, SC. 29485-7834
H-843-873-8581
spcdreams@sc.rr.com

2002 - 2006

Richard E. Koehler, (Linda)
101 Guildford Drive, Goose Creek, SC. 29445-7062
H-843-553-2171
richardk101@att.net

2006 - 2010

Roosevelt F. Cummings, (Virginia)
1215 Pine Street, Columbia, SC. 29204
H-803-255-0936

2010 - 2012

Joseph F. Gubeli Jr., (Consuelo)
214 Basswood Ave, Summerville, SC. 29483-4450
H-843-871-2158 C-843-209-6716
joegubeli@knology.net

2012-2016

Michael J. Mika, FDD, PFN, PGK, (Dee)
P.O. Box 5487, West Columbia, SC 29171-5487
H-843-422-1425 C-843-422-1425
scsfceo@gmail.com

DECEASED FORMER DISTRICT MASTERS
Year Name City
1950 - 1954 Arthur E. Anderson Charleston
1954 - 1958 Judge William P. Donelan Columbia
1958 - 1962 Francis B. Kerr, Sr. Charleston
1962 - 1966 Joseph J. Monahon, Jr. Aiken
1966- 1970 Daniel J. Sullivan
Year Name City
1970 - 1974 Ross C. Toscano Columbia
1974 - 1976 Matthew J. Oliver Charleston
1976 - 1980 Michael W. Telesco Summerville
1980 - 1984 Robert M. Bissey Charleston
1988 - 1990 Richard S. Sullivan Aiken, SC. 29803-6108
 
FORMER DISTRICT FRIARS
Name City
Monsignor John L. Manning Charleston
Monsignor George Lewis Smith Aiken
Name City
Monsignor Joseph R. Roth, D.D. Myrtle Beach
Rev. Msgr. Edward D. Lofton Summerville SC

   = Last Year's Data page 40

SOUTH CAROLINA STATE
INSURANCE AGENTS
2018 - 19

Bradley K Bardon, Field agent   276 Elmwood Blvd
Elgin, SC 29405
(B)-(803) 572-0031
 
BRADLEY.BARDON@KOFC.ORG 
Robert J Boni Jr, General agent   100 Morgan Place suite A
Summerville, SC 29485
(B)-(843) 824-5632
 
ROBERT.BONI@KOFC.ORG 
John C Carpenter, Field agent   4630 Fringetree Dr.
Murrells Inlet, SC 29576
(B)-(843) 357-0840
 
JOHN.CARPENTER@KOFC.ORG 
Brandon J Chambers, Field agent   200 Pine Hall Dr.
Goose Creek, SC 29445
(B)-(843) 224-3022
 
BRANDON.CHAMBERS@KOFC.ORG 
Shane M. Goheen, Field Agent  
(B)-843-457-5757
 
Shane.Goheen@kofc.org 
Daniel S Gomes, Field agent   1628 Fernwood Glendale Rd
Spartanburg, SC 29307
(B)-(864) 494-7891
 
DANIEL.GOMES@KOFC.ORG 
Paul W Harrington, Field agent   1141 Shadow Lake Cir. Unit C
Mount Pleasant,SC 29464
(B)-(843) 972-8678
 
PAUL.HARRINGTON@KOFC. ORG 
Ronald T. Pruitt, Field Agent  
(B)-864-706-5772
 
thomas.pruitt@kofc.org 
Warren A. Schepisi, Field Agent  
(B)-843-324-6658
 
warren,schepisi@kofc.org 
Raymond J Visotski, Field agent   78 Highgrove Ct.
Aiken, SC 29805
(B)-(803) 507-5187
 
RAY.VISOTSKI@KOFC.ORG 


page 41

SOUTH CAROLINA STATE COUNCIL
DIRECTORY
2018 - 19


 

STATE OFFICERS

2
CALENDAR OF EVENTS 3
DISTRICT DEPUTIES 4
COUNCIL OFFICERS (by Council) 15
COUNCIL OFFICERS (by District)
COMMITTEE CHAIRMEN 23
STATE CHARITIES BOARD OF DIRECTORS 24
STATE CEREMONIALS 25
COLUMBUS HOPE FOUNDATION, inc. 26
PAST STATE DEPUTIES OF SOUTH CAROLINA 27
DeSOTO PROVINCE 4TH DEGREE 29
REGIONAL MARSHALS 30
ASSEMBLIES OFFICERS 32
COLOR CORPS COMMANDERS
FORMER MASTER OF SOUTH CAROLINA 39
INSURANCE AGENTS 40